Tak żyło miasto przed laty. Historia codzienności warszawiaków w Muzeum Kamienicy

Ostatnia aktualizacja: 23.04.2023 14:00
- Chcemy stworzyć miejsce, w którym będzie można poznać historię codziennego życia małych, lokalnych warszawskich społeczności. Naszą ambicją jest to, by ta historia dla każdego odbiorcy była bardziej "dotykalna" - mówił Piotr Hummel, popularyzator historii, przewodnik miejski, współtwórca Muzeum Kamienicy.
Stołeczne Stare Miasto. Jak wyglądało życie mieszkańców przed laty?
Stołeczne Stare Miasto. Jak wyglądało życie mieszkańców przed laty?Foto: shutterstock/ TTstudio

Jak opowiadał gość Czwórki, praca popularyzatora nauki jest niezwykle satysfakcjonująca. - Badania historyczne są podstawą, należy znać źródła i umieć się nimi posługiwać. Jednak mnie zawsze fascynowało dzielenie się taką wiedzą. Praca popularyzatorska w różnej formie, czy to publikowania podcastów, wypowiedzi radiowych, to szansa na to, by trafić do ludzi, którzy niekoniecznie interesowali się wcześniej historią - tłumaczyła Piotr Hummel.

Jak podkreślał, świat idzie w stronę specjalizacji, i to dotyczy właściwie każdej dziedziny życia i nauki. - Wiedza o świecie, który nas otacza, jest już tak ogromna, że nieogarnialna. Potrzebujemy więc ludzi, którzy będą łącznikami między naukowcami i społeczeństwem. Popularyzatorzy przekładają naukowe informacje na zwykły język, dodają anegdoty, syntetyzują informacje, czyli przekazują je w uproszczonej, skondensowanej i zrozumiałej formie - tłumaczył. 

W stołecznym Muzeum Kamienicy, które gość Czwórki założył wraz z historykiem Stanisławem Bojańczykiem, badacze przyglądają się więc temu, jak wyglądało życie niewielkich lokalnych społeczności przed laty. Dziś ta instytucja funkcjonuje wyłącznie wirtualnie, jednak niebawem założyciele planują otwarcie fizycznego gmachu. - Jako popularyzatorzy historii chcemy dotykać spraw bardzo codziennych, ludzkich. Dowiadujemy się, jak ludzie spotykali się wspólnie na podwórkach, razem się modlili, gdzie bawiły się dzieci - opowiadał Piotr Hummel. - Zaczęliśmy działać w czasie pandemicznym, opowiadamy drobne, czysto ludzkie historie dawnych rzemieślników, sprzedawców ulicznych, pracowników fabryk.

Sprawdź także:

Posłuchaj
20:51 czwórka hummel_PR4_AAC 2023_04_22-12-14-55.mp3 O historii Warszawy i planach tworzenia Muzeum Kamienicy opowiada Piotr Hummel (Pasjonauci/Czwórka) 

Pomysł na to, by symbolem muzeum historii lokalnych społeczności była właśnie kamienica, nie jest przypadkowy. - To miejsce, w którym skupiał się w XIX wieku cały przekrój społeczny. Od frontu mieszkały bardziej zamożne rodziny, na tyłach, przy podwórkach, znajdowały się mniejsze lokale. Kto inny mieszkał na górnych i dolnych piętrach - wyliczał gość Czwórki. 

***

Tytuł audycji: Pasjonauci

Prowadzi: Adam Smolarek

Gość: Piotr Hummel (varsavianista, popularyzator historii, przewodnik miejski, współzałożyciel Muzeum Kamienicy)

Data emisji: 22.04.2023

Godzina emisji: 10.15

kd

Czytaj także

Po co nam studia? "Nie muszą zaważyć na późniejszym życiu"

Ostatnia aktualizacja: 04.05.2022 18:00
- To, czy iść na studia, jest sprawą indywidualną. Uczelnie otworzą przed nami pewnie niektóre drzwi do przyszłej kariery zawodowej, ale najczęściej najważniejsza i tak jest własna praca i samorozwój - podkreślał przedsiębiorca Michał Barczak. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Esperanto. "Język, którego nie można sobie przywłaszczyć"

Ostatnia aktualizacja: 16.04.2023 12:20
W tym roku mija 136 lat od opublikowania przez Ludwika Zamenhofa podręcznika "Unua libro", zawierającego zasady "języka pokoju”. Dziś esperanto jest językiem uznanym za oficjalny przez Unię Europejską, jest też najczęściej uczonym w chińskich szkołach językiem nieazjatyckim.
rozwiń zwiń