Orszak Trzech Króli - jak wygląda w Warszawie i w Barcelonie

Ostatnia aktualizacja: 06.01.2024 11:20
Święto Trzech Króli kończy świąteczny cykl Bożego Narodzenia. W tym dniu ulicami miast maszerują barwne korowody nawiązujące do historii przybycia do Betlejem, gdzie narodził się Jezus, trzech mędrców - Kacpra, Melchiora i Baltazara. 
Orszak Trzech Króli - tak było w zeszłym roku w Warszawie
Orszak Trzech Króli - tak było w zeszłym roku w WarszawieFoto: PAP/Tomasz Gzell
  • 6 stycznia Kościół katolicki obchodzi uroczystość Objawienia Pańskiego, zwaną tradycyjnie Świętem Trzech Króli.
  • W tym dniu ulicami miast maszerują barwne orszaki upamiętniające przybycie Trzech Króli do Betlejem.
  • W audycji sprawdzamy, jak wyglądają tegoroczne uroczystości w Warszawie i jak obchodzone jest to święto w Barcelonie. 

Orszak Trzech Króli - po raz 16. w Warszawie

6 stycznia Kościół katolicki obchodzi uroczystość Objawienia Pańskiego, zwaną tradycyjnie Świętem Trzech Króli. Z tej okazji ulicami miast maszerują barwne pochody. Nie inaczej jest w stolicy. To już 16. raz witamy Trzech Króli w Warszawie. Tym razem orszak idzie zmienioną trasą. - Idziemy spod pomnika Kopernika na Krakowskim Przedmieściu. Następnie udajemy się na plac Zamkowy, a nie jak dotychczas na plac Piłsudskiego - mówi Barbara Trzeciak z Fundacji Orszak Trzech Króli. - Tam będziemy wspólnie kolędować aż do wieczora.

Na warszawiaków i wszystkich odwiedzających w tym dniu stolicę czeka moc atrakcji. Jak zapowiada organizatorka to będzie nie tylko możliwość zobaczenia Trzech Króli, wzięcia udziału w uroczystym złożeniu darów i barwna procesja. - Na placu Zamkowym będzie oczywiście taniec smoka, jak zwykle odbędzie się musztra Rzymian. Będą też anioły na rolkach - zdradza. - Będą trzy wielbłądy pluszowe, które będą też odbywać swój taniec. Będą też pamiątki - każdy uczestnik może liczyć na darmową koronę i śpiewnik.


Posłuchaj
05:32 CZWORKA/Pasjonauci - Orszak_W_wa ze wstępem 06.01.2024.mp3 Barbara Trzeciak z Fundacji Orszak Trzech Króli o wydarzeniu w Warszawie (Pasjonauci/Czwórka)

 

Orszak Trzech Króli w Barcelonie - jak wygląda?

Święto Trzech Króli to tradycja znana nie tylko w Polsce, ale na całym świecie. Martyna Matwiejuk podzieliła się swoim wspomnieniem obchodów tego święta w Barcelonie.

- W stolicy Katalonii, tak jak u nas, 6 stycznia jest dniem wolnym od pracy, ale wszystko zaczyna się dzień wcześniej w godzinach wieczornych. To wtedy Trzej Królowie przypływają na specjalnym szkunerze do portu w Barcelonie - opowiada autorka audycji. - Schodzą na jej ulice, a następnie witani są uroczyście przez burmistrza miasta. Wtedy rozpoczyna się uroczysty i bardzo widowiskowy orszak, który prowadzony jest większością ulic centralnej części Barcelony.

Zobacz także:


Barwne korowody na ulicach

Na wcześniej znanej trasie przemarszu ustawiają się tłumy witające czcigodnych wędrowców. A jest na co patrzeć. - Zanim naszym oczom ukażą się Trzej Królowie, przewidziane są różne ruchome platformy, na których znajdują się tancerze, muzycy, nierzadko także aktorzy oraz popularne postaci z lokalnych bajek - mówi dziennikarka. - Zanim zobaczyłam królów, to widziałam m.in. wielkiego lodowego kota, tańczących samurajów czy też bębniarzy, którzy poruszali się na szczudłach i jednocześnie grali na bębnach. Jest to naprawdę niezwykłe wydarzenie, przyciągające do Barcelony mnóstwo turystów.

Martyna Matwiejuk zwraca uwagę, że jest to dzień na który czekają wszystkie dzieci. - Trzej Królowie są tam uwielbiani bardziej niż Święty Mikołaj. To właśnie do nich dzieci adresuję listy ze swoimi życzeniami i prośbami prezentowymi - wyjaśnia. - Każde dziecko powinno sobie wybrać swojego ulubionego króla, do którego taki list adresuje. Oczywiście te, co sprytniejsze, wysyłają listy do wszystkich trzech.


Orszak Trzech Króli w Hiszpanii Orszak Trzech Króli w Hiszpanii

Roscón de Reyes - co to jest? 

Święto Trzech Króli kojarzy się także z przysmakiem na który Katalończycy czekają cały rok. - Roscón de Reyes jest to specjalne ciasto drożdżowe upieczone w kształcie kołacza. Ma przypominać koronę. Rozkłada się je w poprzek, smaruje marcepanem, ulubionym kremem albo bitą śmietaną - opowiada autorka audycji. - Różne są wersje, natomiast najważniejsza jest dekoracja na samej górze. Prażone migdały i kandyzowane owoce, które przywoływać mają klejnoty zdobiące królewską koronę. Z ciastem związane są też tradycje. Ten, kto w swoim kawałku znajdzie suszone ziarno fasoli albo bobu, ten musi zapłacić za ciasto, a kto znajdzie figurkę króla - zostaje mianowany władcą. Domownicy zakładają na jego głowę złotą koronę, w której szczęśliwiec paraduje jako król wśród domowników.


Posłuchaj
04:49 CZWORKA/Pasjonauci - Orszak Trzech Króli Barcelona_ solo 06.01.2024.mp3 Martyna Matwiejuk o Orszaku Trzech Króli w Barcelonie (Pasjonauci/Czwórka)

 

***

Tytuł audycji: Pasjonauci

Prowadzi: Martyna Matwiejuk

Gość: Barbara Trzeciak z Fundacji Orszak Trzech Króli

Data emisji: 06.01.2024

Godzina emisji: 10.15

aw/ans

Czytaj także

Orszaki Trzech Króli w Polsce i na świecie. Mija 800 lat od pierwszych jasełek

Ostatnia aktualizacja: 05.01.2024 22:00
- W tym roku chcemy zaznaczyć, że mija 800 lat od pierwszych jasełek. Jasełka rozpoczął św. Franciszek z Asyżu w Greccio. To tam poprosił wiernych, by się przebrali w postacie z jasełek i przyszli do żłóbka pokłonić się Jezusowi - wyjaśniał w Dwójce Piotr Giertych, przewodniczący Fundacji Orszak Trzech Króli.
rozwiń zwiń