Jan Paweł II wielokrotnie wzywał do solidarności z ubogimi. Odpowiedzią na ten apel była publiczna zbiórka pieniędzy zorganizowana po raz pierwszy 14 października 2001 r. pod hasłem ”Dzielmy się miłością” . Zebrane w ten sposób środki przeznaczone zostały na fundusz stypendialny Fundacji "Dzieło Nowego Tysiąclecia".
Nz.: Kard. Karol Wojtyła jako Jan Paweł II na balkonie Bazyliki św. Piotra w dniu wyboru (16.10.1978). Wikimedia Commons/dp. Źr.: Vaticano
Od tamtej pory, co roku, obchodzony jest Dzień Papieski. Przypada zawsze w niedzielę poprzedzającą rocznicę wyboru Karola Wojtyły na papieża. Hasło tegorocznego, XIII już Dnia Papieskiego, wyznaczonego na 13 października brzmi ”Jan Paweł II – Papież Dialogu”.
I Dzień Papieski
W archiwach Polskiego Radia zachowała się informacja o I Dniu Papieskim.
- Pod hasłem "Dzielmy się miłością" był obchodzony dzisiaj w całym kraju Dzień Papieski zorganizowany przez fundację Episkopatu Polski "Dzieło Nowego Tysiąclecia" - słyszymy w audycji z cyklu ”Z kraju i ze świata” nadanej 14 października 2001 r.
Centralne obchody rozpoczęły się od mszy św. odprawionej przez ówczesnego biskupa polowego Wojska Polskiego, Sławoja Leszka Głódzia w kościele św. Krzyża w Warszawie. - Zapalał świecę Solidarności, kiedy przyszedł stan wojenny, cieszył się naszymi radościami, kiedy wolność przyszła - mówił duchowny. - Cierpi, kiedy polskie sprawy zaczynają iść źle, kiedy egoizm bierze górę nad dobrem wspólnym, kiedy ludzie tej ziemi, jego ziemi odstawiają tablice Dekalogu, nie pomni, że nie maleją wyzwania i zadania dla godnego, moralnego i odpowiedzialnego życia.
Reakcja Jana Pawła II
Marek Lehnert, korespondent Polskiego Radia w Rzymie informował słuchaczy o tym, jak sam Jan Paweł II przyjął wiadomość o organizowanym w całej Polsce Dniu Papieskim. ”Zawsze liczyłem na duchowe wsparcie moich rodaków i stale je otrzymuję” - cytował Ojca św. Marek Lehnert i dodał:
- Papież wyraził się z uznaniem o zbiórce pieniędzy na stypendia dla młodzieży znajdującej się w trudnych warunkach, w ramach akcji ”Dzielmy się miłością”. Zakończył życzeniem, aby Dzień Papieski przyniósł wszystkim Polakom głębokie przeżycia duchowe.
Zobacz serwis ”Jan Paweł II”>>>
Zbiórka zorganizowana po raz pierwszy w 2001 r. pozwoliła na ufundowanie stypendiów dla ok. 1000 młodych ludzi. Co roku w akcji bierze udział ok. 100 tys. wolontariuszy.
Jan Paweł II podczas pielgrzymki do Słowenii. 18.05.1996. Wikimedia Commons/cc. Fot.: Vid Gajšek
”Stypendyści”
W 2004 r. Joanna Łatka ze Studia Reportażu i Dokumentu Polskiego Radia dotarła do młodych ludzi, którzy skorzystali z pomocy Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia”. Rozmawiała też z księdzem Dariuszem Kowalczykiem, koordynatorem fundacji w Diecezji Radomskiej .
- Myśl o fundacji to było pokłosie papieskiej wizyty, podczas której dwukrotnie, bardzo mocno podkreślił, że kościół ma się zająć ludźmi ubogimi – mówił w reportażu ”Stypendyści” ksiądz Kowalczyk. – Grupa księży biskupów, a także grono świeckich ludzi doszła do wniosku, że trzeba zbudować jakiś żywy pomnik papieżowi. Uznali, że warto byłoby zainwestować w ludzi ubogich, a jednocześnie pomóc im w ich edukacji, bo to dziś jest ”klucz” do szczęścia.
Rzym, spotkanie Jana Pawła II z wiernymi na Pl. św. Piotra. 22.04.1987. Wikimedia Commons/cc. Fot.: Dr. Meierhofer
”Jan Paweł II - Papież dialogu”
Tegoroczny XIII Dzień Papieski odbywa się pod hasłem ”Jan Paweł II – Papież Dialogu”.
”Zgłębianie papieskiego nauczania w tym obszarze, w łączności z Ojcem Świętym Franciszkiem, w klimacie modlitwy i pogłębionej refleksji może przynieść poprawę umiejętności twórczego spotkania ludzi odmiennych poglądów czy wyznawanej wiary, ludzi głęboko religijnych i szczerze poszukujących Boga. Zmiana sposobu debaty, zarówno publicznej, jak i w wymiarze indywidualnym, jest zadaniem nie cierpiącym zwłoki. Dyskusja i polemika, jakkolwiek niejednokrotnie konieczne, nie zaspokajają potrzeby głębokiego spotkania pomiędzy ludźmi, na gruncie szacunku i zakładanej uprzednio dobrej woli dotarcia do prawdy o sobie nawzajem, o człowieku i jego miejscu w świecie, o sensie życia, wreszcie o możliwości spotkania Boga, a więc o odkrywaniu Prawdy Ostatecznej” – napisał ks. Dariusz Kowalczyk w przygotowanej przez siebie interpretacji hasła tegorocznego Dnia Papieskiego.
bs