Czy wiecie, że 11 listopada świętujemy nie tylko my? Oto kilka przykładów:
- We Francji obchodzi się Dzień Pamięci, zwany również Rocznicą Rozejmu, który ma upamiętnić zakończenie I wojny światowej.
- Brytyjczycy także celebrują Dzień Pamięci. Często mówi się o nim również Dzień Maku. Określenie to wywodzi się z wiersza "Na polach Flandrii" napisanego w czasie I wojny światowej, przez kanadyjskiego kapitana Johna McCrae.
- 11 listopada w Stanach Zjednoczonych to Dzień Weteranów, ku czci wszystkich weteranów wojennych w historii Ameryki.
- W odróżnieniu od większości państwa europejskich, mieszkańcy Łotwy 11 listopada nie świętują zakończenia I Wojny Światowej, ale zwycięstwo nad Zachodnią Armią Ochotniczą w 1919 roku, dowodzoną przez rosyjskiego generała Bermondta-Awałowa. W Łotwie dzień ten jest nazywany Dniem Lacplesis. Mieszkańcy Rygi zapalają w oknach świece, znak pamięci o żołnierzach, którzy zginęli w walkach w latach 1918 - 1920.
- Nie tylko Polska 11 listopada ma swój Dzień Niepodległości - tego dnia w 1975 roku Angola również uwolniła się od okupacji portugalskiej.
- Na Dalekim Wschodzie 11 listopada obchodzony jest przez modną młodzież, jako Dzień Singli (w języku chińskim Guang Gun Jie). W Chinach je się wtedy cztery Youtiao, które mają symbolizować cztery jedynki w dacie 11.11, oraz bułeczkę Baozi, która odpowiada kropce pomiędzy cyframi. Wielu singli umawia się wtedy na randki w ciemno, a coraz więcej par decyduje się na ślub w tym dniu.
W nas też będzie trochę kulinarnie i bardzo świątecznie - miasto Poznań przyśle rano kurierem do naszego studia Rogale Świętomarcińskie! Opowiemy o tradycji związanej z tym wypiekiem i o 11 listopada na świecie. To wszystko w "Bed & Breakfast" w niedzielę od godziny 7.