Dzień Świstaka - gdy zwierzęta przepowiadają przyszłość...

Ostatnia aktualizacja: 02.02.2013 18:01
To święto obchodzone jest głównie w USA i Kanadzie. Powoli jednak także Europejczycy zaczynają wierzyć w przepowiednie sympatycznego zwierzaka. To jak będzie - wiosna już wraca, czy czeka nas jeszcze sześć tygodni mrozów?
Audio

Na czym polega wróżba? Choć według naszych meteorologów mrozy mają powrócić, ten szczególny świstak ma swoją własną wizję pogody. Co roku, 2 lutego, gryzonia wyciąga się z nory, umiejscowionej w amerykańskim stanie Pensylwania. Jeśli to sympatyczne zwierzątko ujrzy swój cień, oznacza to, że czeka nas jeszcze sześć tygodni zimy. Jeśli nie – niebawem nadejdzie wytęskniona wiosna.

- To nie jest święto, które szczególnie się celebruje w Stanach Zjednoczonych, raczej po prostu kolejna rzecz, o której media mogą mówić – mówi Veronica Joy. – Ale z drugiej strony, dlaczego tego nie robić? Nawet, jeśli świstak zobaczy cień i będziemy mieli sześć tygodni zimy.

Ale "Dzień Świstaka" to nie tylko jedno z amerykańskich świąt. To także tytuł bardzo znanego nie tylko w USA, ale także w Europie, filmu. – Nakręcono go w 1993 roku – opowiada Joy. – Główny bohater powtarza ten sam dzień w kółko, dopóki nie nauczy się nie być samolubnym. W przeciwnym razie już na zawsze utknąłby w "Dniu Świstaka".

Dowiedz się więcej o święcie, znanym powszechnie jako "Dzień Świstaka", o jego popkulturowych odpowiednikach a także o tym, co w tym roku przepowiedział świstak, słuchając całego nagrania rozmowy z audycji "Bed&Breakfast".

(kd)

Czytaj także

Dziwne prezentowe zwyczaje

Ostatnia aktualizacja: 30.11.2012 18:00
W sobotnim "Bed & Breakfast" rozmawialiśmy o zwyczajach dotyczących dawania i przyjmowania prezentów, w różnych częściach świata.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Nie drażnią mnie komercyjne Mikołaje"

Ostatnia aktualizacja: 25.12.2012 18:10
Kompot z suszonych owoców i bigos - to dwie rzeczy, bez których Jerzy Owsiak nie wyobraża sobie świąt. A modne ostatnio "symbole", jak wszędobylskie święte Mikołaje i plastikowe szopki, nie robią na nim większego wrażenia.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Bez karnawału ciężko byłoby przetrwać zimę"

Ostatnia aktualizacja: 18.01.2013 10:07
Kiedyś potrafiliśmy się bawić pięknie. Nawet, gdy czasy w naszej historii nie sprzyjały, bale karnawałowe się odbywały, a ludzie, odświętnie wystrojeni, zachowywali uśmiech na twarzach.
rozwiń zwiń