- Wspinaczka w listopadzie nie jest łatwa - podkreśla specjalista. - To trudny czas dla turystów, ale też dla ratowników. Dla tych, którzy niosą pomoc są to dużo trudniejsze warunki, niż te gdy jest pełna pokrywa śnieżna i dużo rzeczy można zrobić na nartach, łatwiej się poruszać - dodaje.
Od lat szkoleniowcy powtarzają prawdy stare jak świat: wychodząc w góry trzeba myśleć, góry zawsze potrafią zaskoczyć. Mimo to wciąż mamy do czynienia z wypadkami, a dotykają one też doświadczonych wspinaczy. - Jest bardzo duży boom na turystykę, turystykę masową i też tą wysokogórską, zimową - wyjaśnia gość Czwórki. - Efektem tego jest tłok na dojeździe do Morskiego Oka, tłok na Rysach, Orlej Perci, tłok na kursach i niestety tłok na Giewoncie. (Ostatnia tragedia na Giewoncie też jest wynikiem tego boomu, tych ludzi było dużo) - dodaje.
Bogusław Kowalski wśród przyczyn wypadków górskich wymienia: niedbalstwo, zbyt dużą lub zbyt małą motywację, dekoncentrację, a także niedbalstwo. Podkreśla, że gór uczymy się całe życie i jeden podstawowy kurs nie sprawi, że będziemy ekspertami. - Ratownicy GOPR i TOPR uczą się całe życie. To mistrzowie świata, którzy cały czas się szkolą - zaznacza.
Bogusław Kowalski szkoli nieprzerwanie od 1997 roku, jest kierownikiem i wykładowcą na kursach instruktorskich PZA, autorem wielu artykułów dotyczących szkolenia, wypadków, historii alpinizmu.
Zapraszamy także do wysłuchania nagrania całej godziny audycji, w której opowiadamy o Oscypie i rozmawiamy z Jaśkiem Gąsienicą-Danielem o FIM Mistrzostwach Świata SUPER ENDURO i trzeciej rundzie Grand Prix Hiszpanii.
***
Tytuł audycji: Co Was kręci?
Prowadzi: Hanna Dołęgowska
Gość: Bogusław Kowalski (instruktor alpinizmu PZA)
Data emisji: 12.01.2019
Godzina emisji: 11.40
pj/kul