- Zofia Tuła i Tomasz Czaplicki należą do grona najbardziej utytułowanych polskich kajakarzy.
- Uprawiają kajakowy freestyle - wykonują salta, śruby i inne ekstremalne ewolucje.
- Do kolekcji medali dołączyli kolejny. Zofia Tuła zdobyła tytuł wicemistrzyni świata w kajakowym freestyle'u w C1.
- To pierwszy w historii medal dla Polski w tej konkurencji i pierwsze zwycięstwo w nowej dla zawodniczki kategorii.
- Kajakowy freestyle definiują fala i odwój. To sport, który polega na elastyczności techniki.
Zofia Tuła i Tomasz Czaplicki kolekcjonują tytuły i medale. Obydwoje wygrali w klasyfikacji generalnej Pucharu Świata w najbardziej prestiżowych konkurencjach freestyle'u kajakowego kobiet i mężczyzn, stanęli także na podium na Salt Kayak Festival w Katalonii w 2018 roku. Medale przywozili też z mistrzostw Europy.
Zofia Tuła - wicemistrzynią świata w kajakowym freestyle'u
W tym roku Zofia Tuła zdobyła tytuł wicemistrzyni świata w kajakowym freestyle'u w C1 - zawodach organizowanych w miejscowości Columbus w Stanach Zjednoczonych. To pierwszy w historii medal dla Polski w tej konkurencji. Tuła po raz pierwszy wystartowała w tej kategorii, bo dotychczas rywalizowała tylko w kajaku. W tym roku postanowiła do swojego treningu dołączyć kanadyjkę. - Szczerze mówiąc, zaczęłam treningi z myślą o kolejnych mistrzostwach, więc ten start miał być tylko eksperymentem, przetarciem szlaku. Okazuje się, że całkiem nieźle sobie z tym poradziłam - śmieje się zawodniczka.
23:35 CZWÓRKA CWK - kajaki 29.10.2023.mp3 Kajakarstwo - wspólna pasja. Rozmowa z Zofią Tułą i Tomaszem Czaplickim (Co Was Kręci/Czwórka)
Czym kanadyjka różni się od kajaka?
- W kanadyjce ma się dużo mniejszą kontrolę. Klęcząc z podwiniętymi nogami w środku, trudniej jest manewrować łódką, a pagaj z jednym piórem zamiast pary wioseł nie ułatwia sprawy. Na tak dużej wodzie samo złapanie fali nie było łatwe, a co dopiero robienie tricków - wspomina. - Kiedy siedzę w kanadyjce, to czuję się tak, jakbym nie miała nóg.
Fala i odwój - czy jest się czego bać?
Tomasz Czaplicki jest wielokrotnym medalistą mistrzostw świata i Europy oraz zdobywcą Pucharu Świata w kajakowym freestyle'u. - Tę dyscyplinę definiują fala i odwój. To są formacje, które występują na rzekach górskich. Falę na rzece nazywamy falą stojącą, tworzy się ona w miejscu, gdzie jest szybki nurt, a pod wodą znajdują się przeszkody, na przykład kamienie - wyjaśnia rozmówca Jeremiego Angowskiego. - Odwój jest specyficznym rodzajem fali - z dużą ilością piany. W odwoju woda też spada za przeszkodę i zawraca, przy czym cyrkulacja jest dużo głębsza. Z boku odwój wygląda jak bęben kręcącej się pralki. Jeśli wrzucimy tam patyk, to on wpadnie w pianę, zniknie pod wodą, zanurkuje i wróci.
Sprawdź też:
Odwoje są niebezpieczne, więc kajakarze uczą się, jak ich unikać i jak ewentualnie radzić sobie w takich miejscach. Na zawodach odwoje i fale są sprawdzane pod kątem bezpieczeństwa. - Sami też tak wybieramy miejsca, żeby trenować, a nie walczyć o życie - dodaje Tomasz Czaplicki.
Kajakowe spoty na świecie
Kajakowy freestyle jako sport polega na elastyczności techniki. - Uczymy się figur. Doskonalimy je, wymyślamy nowe i robimy to w różnych miejscach na świecie - mówią goście Czwórki. - Mamy nawet taką mapę z zaznaczonymi lokalizacjami i kiedy ustalimy, które ewolucje chcemy trenować, to tam jedziemy. Przez długi czas zimą lataliśmy do Ugandy, bo to było jedno z naszych ulubionych miejsc. Mieszkaliśmy na kempingu, który znajdował się na wyspie na Nilu, a wiosłując do fal, mieliśmy nie więcej niż pięć minut. Teraz nie ma już tego miejsca, zalała je woda po uruchomieniu nowej zapory.
Dowiedz się więcej: kajakarstwo w Polskieradio.pl <<<
***
Tytuł audycji: Co Was kręci
Prowadzi: Jeremi Angowski
Goście: Zofia Tuła i Tomasz Czaplicki (kajakarze)
Data emisji: 29.10.2023
Godzina emisji: 10.10
kul