Jak wyglądało niewolnictwo w sercu XX-wiecznej Europy

Ostatnia aktualizacja: 27.01.2013 14:20
W audycji "Co Was kręci?" zabraliśmy Was na niezwykłą wystawę do Warszawy, która opowiada historię robotników przymusowych.
Audio

W Niemczech w czasie drugiej wojny światowej robotnicy przymusowi byli wykorzystywani na niemal każdej budowie i w niemal każdym gospodarstwie rolnym, zakładzie przemysłowym, a nawet w wielu gospodarstwach domowych. Ponad 20 milionów mężczyzn, kobiet i dzieci z całej Europy świadczyło tam i na terenach okupowanych pracę przymusową - jako "obcy pracownicy",  jeńcy wojenni, więźniowie obozów koncentracyjnych.
Wystawa "Praca przymusowa. Niemcy, robotnicy przymusowi i wojna" po raz pierwszy opowiada pełną historię pracy przymusowej i jej następstw po 1945 roku. Prezentowane na wystawie historyczne eksponaty i fotografie dają wgląd w, definiowane rasizmem, relacje między Niemcami a robotnikami przymusowymi oraz w wielość zachowań, jakie w tych ramach były możliwe. Pokazują także, że praca przymusowa wykluczonych od początku była częścią rasistowskiego porządku społecznego reżimu nazistowskiego; należała do niego tak samo jak propagowana "wspólnota narodowa".

Posłuchaj nagrania z audycji "Co Was kręci?" i sprawdź dlaczego warto wybrać się na tę ekspozycję.

Czytaj także

Tak wyglądał "nazistowski terror o straszliwej skali"

Ostatnia aktualizacja: 10.01.2013 07:15
Na Zamku Królewskim w Warszawie otwarto wystawę poświęconą pracy przymusowej w hitlerowskich Niemczech.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Powstanie styczniowe - decyzja pozornie szaleńcza

Ostatnia aktualizacja: 17.01.2013 11:08
- Polacy sądzili, że czynem zbrojnym przyspieszą reformy. Przecież nikt nie jest samobójcą, nie powstaje po to, by sytuację pogorszyć. Żyła też wtedy nadzieja na wojnę antyrosyjską - przypomina historyk dr Janusz Osica.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Warto było młodych wzywać do powstania?

Ostatnia aktualizacja: 19.01.2013 10:00
Jak ocenia tragicznie zakończony zryw powstańczy jeden z tych, którzy zachęcali do walki? W cyklu "Wieczór ze słuchowiskiem" Dwójka przypomni spektakl radiowy "Ogniwo" według sztuki Witolda Zalewskiego.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Kunert: szukamy grobów powstańców styczniowych

Ostatnia aktualizacja: 19.01.2013 09:38
Rada Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa poszukuje miejsc pochówku powstańców styczniowych w Polsce i za granicami. Sekretarz Rady doktor Andrzej Kunert przypomina, że według obecnych danych na terenie Polski jest przeszło 600 obiektów związanych z powstaniem.
rozwiń zwiń
Czytaj także

IPN szuka tożsamości Warszawy. To miasto niczyje?

Ostatnia aktualizacja: 24.01.2013 17:11
Stołeczny oddział Instytutu Pamięci Narodowej zaprasza na spotkanie wszystkich zainteresowanych tematyką Warszawy.
rozwiń zwiń