Wizyta w Muzeum - Miejsce Pamięci Palmiry jest dla zwiedzających dużym przeżyciem emocjonalnym. Nie tylko ze względu na znajdujący się tam cmentarz, ale i poruszającą ekspozycję.
- Została ona przygotowana z myślą o indywidualnym odbiorcy, który jest atakowany dźwiękiem i obrazem. I to rzeczywiście wstrząsa człowiekiem. Jako pracownik tej placówki przez tydzień nie mogłem się otrząsnąć po tym, co zobaczyłem - mówi Bartłomiej Gurdnik. - Paradoksalnie więc las i cmentarz na polanie dają zwiedzającym spokój i ukojenie.
Prace przy muzeum w Palmirach objęły rozbiórkę starego obiektu, budowę nowego oraz zakup niezbędnego wyposażenia. Dzięki tej inwestycji powstał bardzo nowoczesny obiekt, położony na terenach cennych nie tylko ze względu na historię, ale też przyrodę. Organizacja wystaw ma podkreślać zarówno kontekst historyczny, jak i otoczenie przyrodnicze. Użyto dźwięku, muzyki, filmu, a wszystko to w surowej, nowoczesnej bryle, wtopionej w las.
- Muzeum w nowej formule działa od dwóch lat, a jako, że jesteśmy placówką martyrologiczną nie pokazujemy dzieł sztuki, tylko dowody pamięci - wyjaśnia rozmówca Hanki Dołęgowskiej. - Dostaliśmy je od rodzin ofiar i są to rzeczy bardzo osobiste. Ten fakt wymusił na twórcach zbudowanie nowej ekspozycji, która byłaby oparta na emocjach i korzystałaby z nowych mediów.
Muzeum zajmuje powierzchnię 1100 m2 i jest podzielone na dwie podstawowe strefy użytkowe: ekspozycyjną i administracyjną. Na ekspozycję składa się ok. 50 małych, przezroczystych gablotek zawierających m.in. fotografie, dokumenty czy rzeczy osobiste ofiar egzekucji, które miały miejsce podczas II wojny światowej w Palmirach.
kul