Waleczne dziewczyny z Powstania

Ostatnia aktualizacja: 30.05.2014 19:09
Niektóre walczyły jako sanitariuszki lub łączniczki, inne były zbyt młode, by dołączyć do Armii Krajowej, ale dobrze pamiętają 63 dni zaciętych walk o Warszawę. "Dziewczyny z Powstania" to jedenaście wstrząsających opowieści o wielkim zrywie, straszliwym smaku porażki, ale i poczuciu zwycięstwa, że udało się przeżyć.
Łączniczki Zgrupowania Radosław. Powstanie Warszawskie
Łączniczki Zgrupowania Radosław. Powstanie WarszawskieFoto: Wikipedia/ własność publiczna

/

Wśród nich m.in. dramatyczna historia Haliny, która na kilka godzin przed godziną "W" urodziła syna i przez następne dwa miesiące ukrywała się wraz z nim w piwnicach kamienic. To także poruszająca opowieść Anny Branickiej-Wolskiej o tym, jak arystokratyczna rodzina Branickich w Pałacu w Wilanowie pomagała walczącym o Warszawę. Gościem "Kontrkultury" będzie Anna Herbich, dziennikarka, która spisała opowieści "dziewczyn z Powstania" - jedną z nich jest jej babcia.

Porozmawiamy o euforii pierwszych dni sierpnia ’44 roku, traumie po upadku powstania, o tym, jak potoczyły się późniejsze losy bohaterek jej książki oraz, jak dziś oceniają decyzję o rozpoczęciu walk.

Prócz tego wraz z tłumaczką i pisarką, Katarzyną Tubylewicz, wybierzemy się w podróż do  Sztokholmu, by poznać losy trzech przyjaciółek z podstawówki – bohaterek jej najnowszej książki powieści "Rówieśniczki" .

Nie zabraknie relacji z Pikniku Naukowego Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik . Zajrzymy również do zagranicznej prasy w poszukiwaniu ciekawych wiadomości związanych z kulturą.

Zapraszamy w sobotę, w samo południe w sobotę, 31 maja!

Bogusia marszalik i Paweł Siwek

Czytaj także

Elżbieta Cherezińska: kochamy tylko przegranych

Ostatnia aktualizacja: 18.09.2013 19:00
- Chcę pokazywać, że można pasjonować się historią, niekoniecznie bijąc się w pierś i wymachując szabelką - mówi Elżbieta Cherezińska, autorka książki "Legion".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Izabela Kastylijska - kobieta, która zapoczątkowała globalizację

Ostatnia aktualizacja: 17.05.2014 12:00
Izabela Kastylijska to panująca w XV w. hiszpańska królowa, o której mało mówi się w polskich szkołach. Zafascynowana była morzem - jak jej się zdawało - pełnym potworów. To dzięki niej Krzysztof Kolumb wypłynął, by dowiedzieć się, co jest po drugiej stronie oceanu.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Niezwykłe pasje Wisławy Szymborskiej. "Kochała kicz, pocztówki i popielniczki"

Ostatnia aktualizacja: 28.05.2014 10:00
Nie było jej stać na drogie prezenty, ale zawsze dla każdego miała jakiś upominek. Ponad wszystko ukochała sobie kiczowate widokówki i szuflady. Oto kilka ciekawostek z życia Wisławy Szymborskiej.
rozwiń zwiń