Na 5 października zaplanowano premierę monodramu "Pieśń nad Pieśniami" na podstawie opowiadania Szolema Alejchema. Bohater, w tej roli Jerzy Walczak, opowiada o przeżytej w młodości fascynacji kuzynką, którą spotyka po wielu latach ponownie, by odkryć na nowo wagę wczesnego uczucia. -To piękna, poetycka opowieść tragicznie zakochanego człowieka, opowieść o zagubionej treści życia i tęsknocie za dziecięcymi marzeniami - zapowiada reżyser monodramu Maciej Wojtyszko.
Na początku nowego sezonu także Piotr Cieplak rozpoczyna próby do nowego spektaklu pt. "Księga Raju", którego premiera jest planowana na połowę grudnia. -To wzruszająca, smutna, a zarazem dowcipna historia ludzi, którzy kiedyś byli aniołami, jednak prztyczkiem w nos zostali zrzuceni na ziemię, zapominając o swojej pierwotnej anielskości. Jednak jednemu ze zrzuconych udaje się zachować wspomnienia z nieba i to właśnie jego opowieść staje się osią spektaklu" - opowiadał Cieplak.
Na listopad zaplanowano również czytanie performatywne (połączenie tekstu, aktorskiej improwizacji, muzyki i obrazu) tekstu "Ala z elementarza" w reż. Agnieszki Glińskiej. Historia stanowi zapis wspomnień Aliny Margolis-Edelman, pierwowzoru Ali, bohaterki "Elementarza" Mariana Falskiego. Innym zapowiadanym spektaklem jest "Irena zwana Jolantą" poświęcony Irenie Sendler. Teatr Żydowski zaprasza również na odbywające się co miesiąc spotkania z filmem i literaturą żydowską. W ramach tych cykli planowane są spotkania autorskie, panele dyskusyjne i pokazy filmowe.
Pod koniec listopada ma odbyć się także premiera widowiska teatralnego w reż. Jana Szurmieja "Starsi Panowie - Aj!". Spektakl ten to pełna humoru opowieść o życiowych perypetiach bohatera, zwanego umownie Szymonem, który z ironią, ale i ciepłem obserwuje zmieniający się wokół niego świat. -Tytuł widowiska nawiązuje do jednej z piosenek z Kabaretu Starszych Panów. Spektakl jest swoistym kolażem piosenek i dowcipów, prześmiewczych i nieco pobłażliwie komentujących rzeczywistość - mówił obecny na konferencji reżyser widowiska.
Dyrektor Teatru Żydowskiego Szymon Szurmiej podsumowując plany repertuarowe swojej placówki podkreślił, jak ważne jest dla niego i jego zespołu przybliżanie widzom kultury żydowskiej. -To kultura narodu, który żył tu przez tysiąc lat i zginął podczas II wojny. Jest ona głęboka i humanistyczna, nierozerwalnie związana także z kulturą polską, wśród której Żydzi żyli. Dlatego pragniemy zaprezentować widzom korzenie, tradycję i bogactwo kultury żydowskiej - zaznaczył Szymon Szurmiej.