James Craig: w kryminale najważniejsze są wiarygodne postaci

Ostatnia aktualizacja: 30.09.2013 13:00
Jest Szkotem i pisze kryminały. Dwa lata temu James Craig powołał do życia inspektora Johna Carlyle i właśnie wydał kolejną książkę z przygodami swojego bohatera, "Milcz nawet po śmierci".
Audio
okładka książki Londyn we krwi Jamesa Craiga
okładka książki "Londyn we krwi" Jamesa CraigaFoto: mat. promocyjne/Wydawnictwo Akurat

Craig to późny debiutant jeśli chodzi o branżę wydawniczą. Zanim został pisarzem przez 30 lat pracował  jako dziennikarz, konsultant i producent telewizyjny.

- Z technicznego punktu widzenia, kiedy zaczynam pracę nad powieścią zawsze ustalam, co będzie główną sprawą do rozwiązania - mówi James Craig. - Kiedy mam już gotowy ten wątek, tworzę kolejne dwa lub trzy, które wzajemnie przeplatam. W ten sposób chcę pokazać prawdziwe emocje i napięcie, jakie towarzyszą pracy policjanta. Kilka kryminalnych historii to ważna struktura w moich książkach, ważna dla wiarygodności mojego bohatera.

Jak dotąd ukazało się sześć książek jego autorstwa. Dwie z nich: "Londyn we krwi" oraz "Milcz nawet po śmierci" zostały przetłumaczone na język polski.

Bohaterem serii kryminalnej Craiga jest inspektor John Carlyle - postać nietypowa i mająca niewiele wspólnego z superbohaterem, który porusza niebo i ziemię, żeby rozwiązać powierzoną mu sprawę. Nic z tego. Carlyle jest zwykłym facetem, w pracy zdarzają mu się i porażki i sukcesy, ale nie ma nadprzyrodzonej mocy: - Kiedy zacząłem rozwijać myśl o stworzeniu tej postaci byłem przekonany, że musi być zwyczajną osobą. Zarówno na służbie jak i w życiu prywatnym - opowiada autor. - To mężczyzna po 40., który ma żonę i dziecko. Jest taka tendencja w literaturze, żeby tworzyć superbohaterów, zwłaszcza z postaci, które mają rzadko spotykaną pracę i posiadają władzę. John Carlyle jest stróżem prawa i jest normalny. Bo z mojego, dziennikarskiego, doświadczenia wynika, że niezwykłe stanowiska często piastują zwykli ludzie.

Sam Craig, choć jest pisarzem, też wiedzie normalne życie. Mieszka z żoną i córką w londyńskiej dzielnicy Covent Garden. Jest fanem Liverpool FC oraz powieści kryminalnych: - Lubię Stiega Larssona, Jo Nesbo, ale moimi faworytami są autorzy włoskich kryminałów - tłumaczy Craig. - Należy do nich Andrea Camilleri, który wykreował postać detektywa Salvo Montalbano. Jego bohater oprócz tego, że rozwiązuje zagadki, ma obsesję na punkcie jedzenia. Dzięki niemu zakochałem się we włoskiej kuchni.

kul

Zobacz więcej na temat: Czwórka KSIĄŻKA
Czytaj także

"Czytasz, słuchasz... Czwórka". Sprawdź, jak było!

Ostatnia aktualizacja: 15.09.2013 14:00
W sobotę namawialiśmy was do czytania. Robiliśmy to z silnym artystycznym wsparciem. Na Dworcu Centralnym i na Polu Mokotowskim...
rozwiń zwiń
Czytaj także

Marcin Meller: ta książka to przegląd mojego życia

Ostatnia aktualizacja: 24.09.2013 10:16
W "Gaumardżos" podróżował po Gruzji, a w opowieściach terenowo-przygodowych "Między wariatami" Marcin Meller odwiedza Afrykę, Bliski Wschód, bierze udział w chuligańskiej wyprawie kiboli i jest deportowany z Kurdystanu.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Komuda - "AntySienkiewicz" naszych czasów

Ostatnia aktualizacja: 27.09.2013 11:19
Na złość światu ogłosił się "AntySienkiewiczem". - Wszyscy przekonywali mnie, że jeśli już piszę książki o historii, muszą one być "podszyte" literaturą Sienkiewicza, więc postanowiłem się zbuntować - mówi pisarz Jacek Komuda. Tak powstał cykl "Orły na Kremlu", którego ostatnia, czwarta część, niebawem ujrzy światło dzienne.
rozwiń zwiń