Włóczkowa lokomotywa dla Tuwima

Ostatnia aktualizacja: 30.06.2013 11:00
W tym roku obchodzimy Rok Juliana Tuwima. Mieszkańcy Łodzi z tej okazji ustawili w swoim mieście Lokomotywę, którą w szydełkowy strój ubiera artystka Agata "Olek" Oleksiak, mistrzyni streetartu.
Audio
  • Sławomir Fijałkowski opowiada o włóczkowej lokomotywie dla Tuwima (Kontrkultura/Czwórka)
Artystka Agata Olek Oleksiak przygotowuje ubranie dla 60-tonowej lokomotywy 28 bm., przed centrum handlowo-usługowym Manufaktura w Łodzi. Wykonane na szydełku wdzianko dla lokomotywy zostanie zaprezentowane 13 lipca br., podczas otwarcia Stacji Tuwim. Akcja jest częścią obchodów roku Juliana Tuwima.
Artystka Agata "Olek" Oleksiak przygotowuje "ubranie" dla 60-tonowej lokomotywy 28 bm., przed centrum handlowo-usługowym "Manufaktura" w Łodzi. Wykonane na szydełku wdzianko dla lokomotywy zostanie zaprezentowane 13 lipca br., podczas otwarcia "Stacji Tuwim". Akcja jest częścią obchodów roku Juliana Tuwima.Foto: PAP/Marek Kliński

W tym roku w całej Polsce trwają obchody Roku Juliana Tuwima. Wydarzeń związanych z tym świętem nie mogło też zabraknąć w Łodzi, rodzinnym mieście poety.
- Streetwłóczkowa akcja w Łodzi to hołd złożony Julianowi Tuwimowi w roku jego święta - mówi Sławomir Fijałkowski, jeden z organizatorów akcji. - Postanowiliśmy zrobić coś spektakularnego, co przyciągnie uwagę mieszkańców - dodaje.

Wiersz Julian Tuwima jest jednym z najsłynniejszych utworów poety. Znają go i dorośli i dzieci. Być może jest też pierwszym utworem jaki wpada nam na myśl, gdy myślimy o Julianie Tuwimie.
- Łódź kojarzy się z przemysłem włókienniczym, z maszyną parową. Julian Tuwim urodził się w tym mieście 13 września - mówi gość Czwórki. - Agata "Olak" Oleksiak, artystka pracująca w Londynie i Nowym Jorku zgodziła się wziąć udział w tej akcji.
Żeby ubrać ogromną lokomotywę, sprowadzoną na rynek Manufaktury, właśnie z tej okazji, potrzeba około 500 kwadratów z włóczki. - Wyliczyliśmy, że jest to 6000 roboczogodzin, 500 metrów kwadratowych włóczki - mówi organizator akcji. - W tym projekcie pomaga kilkadziesiąt osób z całej Polski - artyści, wolontariusze, współpracownicy artystki, wszystkie stowarzyszenia pań, które szydełkują - dodaje.
Cały czas można się włączyć do akcji i pomóc szydełkować ubranko dla lokomotywy Tuwima.
(pj)

Zobacz więcej na temat: Czwórka Julian Tuwim
Czytaj także

Zbuntowany Tuwim

Ostatnia aktualizacja: 17.01.2013 14:10
Stoi na stacji lokomotywa i wagonów ma ze czterdzieści, a w jednym z nich płyta z Tuwimem się mieści. Parafrazując wersy "Lokomotywy" do "Stacji Kultura" wjechał Sławek Macias z Rambo Jet.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Wieteska: wybraliśmy poezję Tuwima, bo najważniejszy jest tekst

Ostatnia aktualizacja: 24.03.2013 12:00
Zespół Buldog umieścił teksty Tuwima na swoich dwóch płytach. Na płycie "Chrystus miasta", pojawiło się dziewięć utworów do słów wybitnego poety, na krążku "Laudatores Temporis Acti" wykorzystano pięć wierszy. - Sytuacja trochę nas do tego zmusiła - mówił w rozmowie z Czwórką muzyk Piotr Wieteska.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Tuwim przebojowy" był człowiekiem strachliwym

Ostatnia aktualizacja: 09.05.2013 11:00
- Uważano go za twórcę nieustraszonego, a on po prostu słowami mocnymi dodawał sobie animuszu - wspominał Jerzy Ficowski. W Roku Tuwima wspominamy, co o jego twórczości mówił inny mistrz słowa: poeta, tłumacz, znawca Schulza i, właśnie, twórczości autora "Balu w operze".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Tuwim nie wstydził się lokomotywy

Ostatnia aktualizacja: 05.06.2013 23:40
"Ptasie radio", "Rzepka", "Okulary" czy właśnie "Lokomotywa". Julian Tuwim, ten klasyk polskiej literatury dziecięcej, miał do swojej twórczości dla najmłodszych bardzo poważny stosunek.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Czy wolno śmiać się z Tuwima?

Ostatnia aktualizacja: 29.06.2013 10:01
"Radio to cudowny wynalazek! Jeden ruch ręki - i nic nie słychać.” Tym razem prosimy nie wyciągać pochopnych wniosków z aforyzmu autora "Lokomotywy". Nie do końca poważnie o Julianie Tuwimie porozmawiamy w sobotni wieczór.
rozwiń zwiń