Festiwal Dźwięki Północy zaprasza na skandynawskie rytmy

Ostatnia aktualizacja: 14.07.2014 11:00
Nawet najstarsi Kaszubi nie pamiętają, kiedy rozpoczął się obyczaj organizowania festiwalu Dźwięki Północy. Jest to jedna z najstarszych imprez, dedykowanych muzyce etnicznej. W Czwórkowym "Folk Offie" opowiadała o niej Ola Kminikowska z Nadbałtyckiego Centrum Kultury.
Audio
  • Ola Kminikowska opowiada o Festiwalu Dźwięków Północy w Gdańsku (Czwórka/Folk Off)
Kapela ze Wsi Warszawa
Kapela ze Wsi WarszawaFoto: materiały promocyjne/Bartek Muracki

- Kaszuby to obszar trochę zdewastowany przez wojnę, czego konsekwencje ponosimy do dziś. Jednak od pewnego czasu, szczególnie w Trójmieście, zauważamy dużo inicjatyw warsztatowych związanych z promowaniem naszego regionu - tłumaczy gość Macieja Szajkowskiego.

Organizatorzy festiwalu Dźwięki Północy zapewnili swoim gościom trzy dni pełne koncertów. Wystąpią m.in. trio Nordic Fiddlers Bloc z Norwegii, Szwecji i Szetlandów, Kapela ze wsi Warszawa, Otako i duński zespół HabadeDuo, a także fiński Wimme oraz Sväng. Ponadto usłyszeć można będzie polskie Same Suki i norweską formację Gjermund Larsen Trio.

Czytaj także: Rozbij się w norweskim parku narodowym<<<

W ramach festiwalu dbędzie się także projekcja filmów. Zobaczymy "Midsummer Night’s Tango" i  "Soundbreaker". A na tych, którzy chcą poznać tajniki sztuki rękodzieła, czekają warsztaty. Zainteresowani będą również mogli uczyć się polskich tańców tradycyjnych, a także pograć na wyjątkowych instrumentach. Ciekawym punktem festiwalu będą warsztaty tańców norweskich, które poprowadzą mistrzowie Marianne Dahl i Vegar Vårdal. Impreza odbywa się 16-20 lipca w Gdańsku.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy w audycji "Folk Off".

bc/kd

Zobacz więcej na temat: folk Kaszuby KULTURA
Czytaj także

Bubliczki chcą wyjść z folkowego poletka

Ostatnia aktualizacja: 27.09.2013 20:00
- Chcemy, żeby nie tylko nasza twórczość, ale w ogóle muzyka folkowa dotarła do szerszego grona odbiorców - mówili w Dwójce członkowie zespołu Bubliczki, którzy wydali właśnie swój drugi album "Trubalkan".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Słynna polska gościnność - Malajkat czyta Kolberga

Ostatnia aktualizacja: 24.02.2014 15:00
Ojciec polskiej etnografii nie szczędzi gorzkich słów ludowi Podlasia. Na szczęście jego mieszkańców cechuje przynajmniej jedna "stara i wspaniała gościnności cnota". W dniu 200. rocznicy urodzin Oskara Kolberga Wojciech Malajkat czytał dzieło jego życia, "Lud..."
rozwiń zwiń
Czytaj także

Etnografia pozwala lepiej zrozumieć świat

Ostatnia aktualizacja: 25.02.2014 09:00
- Oskar Kolberg to wybitny polski etnograf. Aż trudno uwierzyć, że zna go tylko 8 procent Polaków - mówią przedstawicielki Pracowni Etnograficznej, która włączyła się w obchody Roku Kolberga i promuje teraz swój cykl "Etnografia do kieszeni".
rozwiń zwiń