"W Brazylii tańczymy na trzy. Forró też"

Ostatnia aktualizacja: 18.04.2018 13:23
- Forró to jest styl muzyczny, styl tańca, tradycja i historia. To muzyka jedyna w swoim rodzaju - mówi Renata Liszka o brazylijskim tańcu. - W forró akordeon jest głównym instrumentem, towarzyszy mu sabumba, duży instrument perkusyjny i trójkąt, plus dodatkowo np. skrzypce - dodaje. 
Audio
  • Renata Liszka i José Carlos Gonzalez Junior Arto opowiadają o brazylijskim tańcu i muzyce (Czwórka/Folk Off)
Tradycyjnymi instrumentami w muzyce forro są: akordeon, sabumba i trójkąt
Tradycyjnymi instrumentami w muzyce forro są: akordeon, sabumba i trójkątFoto: shutterstock/Kleber Cordeiro

- Taniec forró też jest jedyny w swoim rodzaju - mówi José Carlos Gonzalez Junior Arto, który w Polsce jest instruktorem tego tańca. - Swoją przygodę z forró, zacząłem od imprezy, na którą zaprosił mnie kolega. Poznałem to i zakochałem się. Wcześniej mój dziadek grywał tę muzykę na akordeonie - dodaje.

W Brazylii forró bardzo się rozprzestrzeniło w latach 20.-30. XX wieku. Powróciło w latach 90. z nowymi zespołami. Do Europy zaś trafiło jakieś 10 lat temu. - Forró przyjechało do nas z Brazylijczykami i powoli podbija Europę - wyjaśnia tancerka, Renata Liszka. 

Kto może tańczyć ten taniec? Co jest w nim najważniejsze? I jak Polacy zachowują się na zajęciach z Juniorem Arto? Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy. 

***

Tytuł audycji: Folk Off

Prowadzący: Maciej Szajkowski

Goście: Renata Liszka i José Carlos Gonzalez Junior Arto

Data emisji: 18.04.2018

Godzina emisji: 00.03

pj/kul

Czytaj także

Sára Tímár, Ferenc Sebő - ich historia muzyki nad Dunajem

Ostatnia aktualizacja: 07.06.2017 10:00
Ferenc Sebő jest założycielem zespołu, w którym karierę rozpoczynała Márta Sebestyén oraz Péter Éri - obecnie członkowie znanego Muzsikas Folk Ensemble. Razem z wokalistką Sárą Tímár opowiadał w Czwórce o historii węgierskiej muzyki i własnej drodze do jej odkrywania.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Odpoczno" - płyta jak naturalny dźwiękowy narkotyk

Ostatnia aktualizacja: 04.04.2018 00:00
Krążek grupy Odpoczno pod tym samym tytułem to płyta odważna, w której muzycy – jak podkreślał Maciej Szajkowski - mierzą się z tradycją, szalonymi i dzikimi, nieraz utopijnymi wizjami ludowości w brawurowy i rewolucyjny sposób.
rozwiń zwiń