Opis |
Między szkockim folkiem a punkiem. "Gramy po prostu Bruk-music"
Krakowski duet, skrzypek Kacper Szpyrka i wokalista, a także tekściarz Jakub Wiśniewski spotkali się podczas współpracy w zespole Pora Wiatru, z którym zagrali ponad 150 koncertów. Występowali w telewizyjnym show, czy zdobyli laury na polskiej edycji Festiwalu Emergenza, występowali też w Niemczech na Taubertal Festival. Dziś w ich nagraniach usłyszymy skrzypce, altówkę, gitary, ale także mnóstwo eksperymentalnych dźwięków. - To wynika z możliwości, jakie daje nam technologia i narzędzi jakie mamy do dyspozycji, bo oprócz instrumentów klasycznych korzystamy z coraz bardziej rozrastających się pedal boardów i wszelkiej maści efektów - opowiadał Jakub Wiśniewski w rozmowie z Maciejem Szajkowskim. - Robimy to, co naszym zdaniem dobrze brzmi. Traktujemy instrumenty w sposób intuicyjny. Lubimy bawić się dźwiękami i eksperymentujemy z nimi.
ZOBACZ TAKŻE Współczesna Antonina Krzysztoń - blues Jolanty Kossakowskiej >>>
Kirszenbaum to muzycy znani jednak też z niebanalnych tekstów, za które w większości odpowiedzialny jest Jakub Wiśniewski. - Kiedy się tworzy, człowiek konfrontuje się z własnym wnętrzem. Być może można to nazwać terapią, zaglądamy w siebie - opowiadali muzycy o swojej twóczości. - To teksty, które - mamy nadzieję - działają bez muzyki, ale w tej warstwie dążymy do scalenia formy z treścią - tłumaczyli. Obaj artyści prowadzą również działalność literacką. Kacper Szpyrka przygotowuje polskie przekłady poezji i tekstów filozoficznych z języka angielskiego i hiszpańskiego, a efekty jego pracy ukazywały się w magazynach "Wizje" i "Inter", a polsko- i anglojęzyczna proza Jakuba Wiśniewskiego publikowana była przez "Kontent", "Wizje", "Helikopter", czy "Zupełnie Inny Świat". - Jesteśmy przesiąknięci literaturą, na co dzień się nią otaczamy - tłumaczył w rozmowie z Czwórką Kacper Szpyrka.
ZOBACZ TAKŻE Joanna Lacher powraca jako "Królowa lasu" >>>
W 2019 roku, nakładem Karrot Kommando ukazał się debiutancki album duetu pt. "Stypa komedianta". Został nagrany w studiu S4 Polskiego Radia, we współpracy z Radiowym Centrum Kultury Ludowej. Teraz muzycy - po czasie izolacji - chcą powrócić do grania, tworzą też materiał na kolejną płytę, która miałaby ukazać się jesienią tego roku. - Organizujemy wydarzenia online, czyli czytanie literatury do muzyki na żywo, próbujemy łączyć literacką pasję z muzyką - opowiadał Kacper Szpyrka. - Chcemy już jednak powrócić do grania muzyki na żywo.
***
Tytuł audycji: Folk Off
Prowadzi: Maciej Szajkowski
Data emisji: 4.06.2020
Godzina emisji: 00:04
|