Największy w Polsce festiwal muzyki świata "Skrzyżowanie Kultur" potrwa od 23 do 29 września na stołecznym placu Defilad.
Ósmej edycji towarzyszy hasło "Inspiracje: ORIENT”, a finałowy koncert festiwalu skieruje uwagę na Afrykę. Zagra Malijczyk Boubacar Traoré, mistrz afrykańskiego bluesa. Z Korei przyjedzie Ahn-Sook-sun, wybitna śpiewaczka gatunku pansori, który ze względu na niemal teatralną formę jest porównywany do opery. Na bębnach zagra japońska grupa Ondekoza, promująca na świecie taiko – spektakle rytmu. Zaśpiewa gruziński chór Rustavi, ożywiający zapomniane style wokalne i tradycyjne tańce. Pochodzący z Syrii zespół Al Kindi Ensemble zaprezentuje mistyczną muzykę suficką. I wielu, wielu innych.
Przeważającym tematem festiwalu będzie Azja: - Od Azji zaczęła się cała moja droga artystyczna - tu wplatam w festiwal mój osobisty wątek - mówi dr Maria Pomianowska, dyrektor artystyczna festiwalu. - Jeśli mowa w ogóle o Azji to nietrudno dostrzec, że jest to największa część świata, największy kontynent. Ponadto 3/4 ludności mieszka w tej częśći swiata i takiej muzyki słucha. Azja to Indie, Chiny, Persja. Powstały tam wszystkie systemy religijne na których nasza cywilizacja bazuje.
Ciekawą atrakcją podczas Skrzyżowania Kultur będą oczywiście warsztaty. W tym roku, po raz pierwszy mistrzowie warsztatów zgodzili się zagrać koncert.
W "Folk Offie" Maciek Szajkowski rozmawiał z Marią Pomianowską, polską instrumentalistką, wokalistką i pedagog, doktor sztuk muzycznych, kompozytorką, grającą między innymi na sarangi, suce biłgorajskiej i wiolonczeli. Pomianowska założyła zespoły Raga Sangit, Zespół Polski, San-Nin Trio i Arcus Poloniae. Prowadzi wykłady, warsztaty muzyczne w kraju i za granicą, promuje młode zespoły i muzyków. Posłuchaj "Folk Offu" i dowiedz się więcej o tym pięknym festiwalu, który potrafi połączyć muzycznie nawet Armenię i Azerbejdżan, państwa od lat pozostające w konflikcie.
(pj)