Pokolenie dzisiejszych pięćdziesięciolatków doskonale pamięta, kim był bł. ks. Jerzy Popiełuszko, a także, jak ważne dla Polaków w okresie PRL były jego msze za Ojczyznę i szeroko rozumiana działalność opozycyjna. Bł. ks. Jerzy Popiełuszko zapamiętany został jako kapelan "Solidarności", więźniów, duszpasterz służby zdrowia, który zginął śmiercią męczeńską.
Choć czasy się zmieniły okazuje się, że o księdzu z warszawskiego Żoliborza pamiętają nie tylko starsi, ale także młodzi ludzie. Jak przyznaje Ewelina Steczkowska, wolontariuszka z Muzeum Błogosławionego Ks. Jerzego Popiełuszki, uczył on, by młodzi ludzie patrzyli w przyszłość, zamiast skupiać się na teraźniejszości. I jego słowa powinny być zapamiętane. - W nauczaniu ks. Jerzego najważniejsze są moim zdaniem trzy wątki, które mogą być bez wątpienia drogowskazem dla wszystkich ludzi młodych. Niezależnie od tego, jakie są ich zapatrywania polityczne i stopień zaangażowania w życie Kościoła – przekonuje Steczkowska i wymienia wolność, prawdę i godność człowieka. - O wolności ksiądz Popiełuszko mówił przecież wielokrotnie, a fałszem brzydzi się każdy z nas - tłumaczy Steczkowska.
Czytaj także: Jak zmienia się nasze podejście do religii i wiary <<<
Jej zdaniem do ks. Popiełuszki rzesze ludzi przyciągała właśnie autentyczność. - On był prawdziwy w tym, co robił - mówi gość Czwórki. - Miał zarówno zalety, jak i wady, był zwyczajnym skromnym człowiekiem. Nauczył się, jak być wolnym wewnętrznie, mimo że cały kraj był zniewolony. I na tym polega zwycięstwo bł. ks. Jerzego Popiełuszki.
By dowiedzieć się więcej o życiu i spuściźnie bł. ks. Jerzego Popiełuszki, posłuchaj nagrania całej rozmowy z Eweliną Steczkowską, z audycji "W dobrych zawodach".
(kd, ei)