Pismo Święto kilkukrotnie sugeruje istnienie miejsca, w którym po śmierci dusze żyją i oczyszczają się, by móc osiągnąć pełnię chwały. Katechizm Kościoła Katolickiego naucza: Ci, którzy umierają w łasce i przyjaźni z Bogiem, ale nie są jeszcze całkowicie oczyszczeni, choć są już pewni swego wiecznego zbawienia, przechodzą po śmierci oczyszczenie, by uzyskać świętość konieczną do wejścia do radości Nieba.
- 1 i 2 listopada to święto Kościoła - mówi ks. Łukasz Wiśniewski, marianin. - 1 listopada to Uroczystość Wszystkich Świętych, czyli Kościół Chwalebny. Gdy wspominamy, chwalimy Pana Boga, dziękujemy, prosimy o wstawiennictwo tych, którzy już są w Niebie - zarówno tych świętych kanonizowanych, jak i tych, którzy odeszli w łasce bożej do Boga i tam żyją już w Niebie. 2 listopada mamy kolejną cześć kościoła - tych cierpiących w czyśćcu. My prosimy za wszystkich zmarłych, za tych którzy potrzebują naszej modlitwy ponieważ jeszcze cierpią w czyśćcu - dodaje.
Katarzyna Matusz-Braniecka wspomina ciocię, która częstowała kanapkami i herbatą z sokiem malinowym, Filip Duliński dziadka. - 1 listopada wspominamy wszystkich świętych, także tych którzy nie zostali wyniesieni na ołtarze, takich "świętych z sąsiedztwa" - mówią zgodnie goście audycji.
2 listopada to osoby wierzące, które żyją życiem doczesnym powinny pamiętać o tych, którzy potrzebują ich modlitwy. Czemu modlitwa za dusze czyśćcowe jest taka ważna? Kim był i jak działał święty Stanisław Papczyński, założyciel marianów? Na czym polega akcja "Nie tylko w listopadzie pamiętajmy o tych, którzy odeszli? Jak można się włączyć w akcję?
***
Tytuł audycji: Nocne Cz@ty
Prowadzi: Sylwia Sułkowska
Goście: Katarzyna Matusz-Braniecka (specjalistka ds. marketingu i PR Stowarzyszenia Pomocników Mariańskich), ks. Łukasz Wiśniewski (marianin, dyrektor Stowarzyszenia Pomocników Mariańskich) Filip Duliński (odpowiedzialny w Duszpasterstwie Akademickim "Schronisko" u księży Marianów na Stegnach w Warszawie)
Data emisji: 1.11.2019
Godzina emisji: 22.03
pj/kul