Na śniadanie jedzą jojko, zamiast jajka

Ostatnia aktualizacja: 09.07.2012 12:47
W letniej odsłonie cyklu z językoznawcą Agatą Hącią podróżujemy po Polsce. Tym razem dotarliśmy na kurpiowszczyznę.
Audio

Kurpiowszczyzna to obszar w północno-wschodniej Polsce, przynależący do Niziny Mazowieckiej. Nazwa tego regionu wywodzi się od jego mieszkańców, Kurpiów - ludu, który przez wieki zamieszkiwał obszar Puszczy Białej oraz Zielonej i utrzymywał się z jej darów.

- Kurpie byli uważani za ludzi mrocznych, groźnych, silnych, mrukliwych i introwertycznych, ale też bardzo patriotycznie usposobionych - mówiła w Czwórce Agata Hącia. - Ich odwaga została opisana w "Potopie” Henryka Sienkiewicza, gdzie mieszkańcy Puszczy osaczyli króla szwedzkiego Karola Gustawa, który ledwo uszedł z życiem - opowiadała.

Cechą charakterystyczną języka Kurpiów jest mazurzenie. - Zamiast "cz", "ż", "cz", "dż" mówimy "cy" "dzy", "sy", "dzy". Kurp powie "cysta zaba", a nie „czysta żaba” - wyjaśniał gość Kasi Węsierskiej. Cechą charakterystyczną gwary kurpiowskiej jest też ścieśnianie głosek. - Kurp powie "chlib" zamiast chleb, "cós", "któś" zamiast "ktoś", "coś", no i "kobzieta" zamiast "kobieta".

Więcej na ten temat w nagraniu audycji.

bch

Czytaj także

Kuchnia kurpiowska

Ostatnia aktualizacja: 16.09.2010 13:00
Rozmowa Anny Szewczuk z Zofią Warych z Myszyńca, krewną legendarnej kurpiowskiej śpiewaczki Walerii Żarnochowej z Dąbrów.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Bez wycinanek nie ma adwentu

Ostatnia aktualizacja: 23.12.2010 16:00
W tradcji Kurpiów wciąż kultywuje się pradawne adwentowe tradycje. W „Źródłach” o wycinaniu kwiatków z bibuły, robieniu zabawek na choinkę i przystrajaniu domu, czyli o tym wszystkim, bez czego Kurpie nie mogą dobrze przeżyć adwentu.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Bogactwo Kurpiów

Ostatnia aktualizacja: 05.07.2011 16:00
Witold Kuczyński – organizator życia kulturalnego, dyrektor Publicznego Gimnazjum w Czarni, gawędziarz kurpiowski – prowadzi zespół "Carniacy", który własnie zdobył nagrodę na Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu.
rozwiń zwiń