Wszystko zaczęło się w 2008 roku na Uniwersytecie Warszawskim. Wtedy to słuchacze nowej placówki mieli do wyboru niewiele ponad 30 kursów. Dziś jest ich ponad 300, a zapisy na niektóre zajęcia nie trwały dłużej niż kilka minut. Poznaj fenomen Uniwersytetu Otwartego.
- Uniwersytet Otwarty powstał dla ludzi, którzy chcieli zrobić coś dla siebie, nie tylko w celu podniesienia zawodowych kwalifikacji, ale przede wszystkim po to, żeby rozwijać swoje zainteresowania i poszerzać horyzonty - opowiada Katarzyna Lubryczyńska, dyrektor Uniwersytetu Otwartego UW. - Nasza oferta skierowana jest do osób spoza społeczności akademickiej. Wśród naszych słuchaczy jest wielu studentów innych uczelni, są licealiści, emeryci, osoby aktywne zawodowo.
Działalność uniwersytetu nie ogranicza się jedynie do kursów dla osób dorosłych i młodzieży. Placówka organizuje też wykłady, debaty otwarte, konferencje oraz angażuje się w wiele różnych przedsięwzięć związanych z kształceniem ustawicznym. A przystępna cena zajęć sprawia, że są one ogólnodostępne.
- Ceny kursów wahają się od 180 do 270 zł - wyjaśnia gość "Poranka OnLine". - Płacimy za 30 godzin akademickich, a nauka obywa się w systemie trymestralnym, czyli przez trzy miesiące, albo zajęcia są skondensowane na czas weekendów.
Uniwersytet Otwarty ma już ponad 26 tysięcy studentów. Za chwilę dołączą do nich kolejni. Tydzień temu uruchomiono aplikację umożliwiającą zapisywanie się na nowy trymestr i po siedmiu dniach w bazie figuruje ponad 10,5 tysiąca zgłoszeń.
Uczelnia działa w oparciu o 6 dziedzin wiedzy: Kultura i Sztuka, Języki i Narody, Człowiek i Społeczeństwo, Biznes, Gospodarka i Prawo, Nauka i Technika oraz Człowiek i Środowisko. W nowej ofercie edukacyjnej znajduje się łącznie blisko 300 kursów, w tym ponad 120 nowości.
- W tym roku największym zainteresowaniem cieszyły się: "Fotografia w mediach i kulturze współczesnej", "15 książek, które musisz przeczytać zanim umrzesz" oraz "Język szwedzki w życiu codziennym" - wymienia rozmówczyni Justyny Dżbik. - Jeśli zaś chodzi o zajęcia sportowe to tu bezapelacyjnym hitem była siatkówka prowadzona przez mistrza olimpijskiego, Edwarda Skorka.
Jak wygląda sesja egzaminacyjna, co trzeba zrobić, żeby otrzymać certyfikat i na czym polega wyjątkowość lektoratów z języka obcego - dowiesz się słuchając nagrania z audycji "Poranek OnLine".
kul