Nowy rok z nową pracą

Ostatnia aktualizacja: 13.01.2012 10:42
Jednym z noworocznych postanowień bywa postulat zmiany pracy, z początkiem roku także firmy szukają nowych pracowników.
Audio

- Styczeń jest miesiącem, gdzie widać większy ruch wśród kandydatów, widać większe zainteresowanie zmianą - mówi Monika Styczyńska z Agencji Doradztwa Personalnego Manpower.

Mimo iż ilość chętnych początkowo bywa większa niż ilość ofert pracodawców, w ciągu pierwszych miesięcy roku relacja ta wyrównuje się. Narzekanie, na trudności związane ze znalezieniem wymarzonej pracy słychać nie tylko ze strony kandydatów. - W Polsce blisko 40% pracodawców deklaruje, że ma problemy ze znalezieniem talentów do swojej organizacji – mówi Styczyńska.

W jakich dziedzinach utalentowani fachowcy są najbardziej potrzebni? To handel i branża budowlana. Problemy z rekrutacją wynikają z faktu, że coraz mniejsza liczba osób decyduje się iść ścieżką tak konkretnego fachu, na rzecz edukacji ogólnej. Częściej spotkamy też ogłoszenia, w których poszukiwani są np. murarze z wyższym wykształceniem.

- Pracodawcy publikując takie ogłoszenia mogą planować dłuższą współpracę z kandydatem, jego rozwój. Bardzo często firmy chcą, by ich pracownicy zaczynali od stanowisk podstawowych i rozwijali się w firmie. Podczas rozmowy o pracę warto dopytać, jakie pracodawca ma plany – wyjaśnia gość audycji.

Co jeszcze warto wiedzieć szukając pracy lub pracownika? Szczegóły w dźwięku.
pg

Czytaj także

Prognozy na 2012 r. – w których branżach znajdziesz pracę?

Ostatnia aktualizacja: 28.12.2011 10:36
Czy w przyszłym roku pracy będzie więcej, czy zaleje nas kolejna fala bezrobocia? A może wpływ na zatrudnienie będzie miało zbliżające się wielkimi krokami Euro 2012?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Dwóch na trzech Polaków jest zadowolonych ze swojej pracy

Ostatnia aktualizacja: 09.01.2012 15:08
Ponad połowa badanych Polaków byłaby skłonna pracować za granicą, gdyby wiązało się to z otrzymywaniem wyższego wynagrodzenia.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Co stresuje studentów w Polsce?

Ostatnia aktualizacja: 10.01.2012 18:30
Coraz częściej młodzi Polacy przyznają, że nauka na studiach doprowadza ich na skraj załamania nerwowego. Powód? Obawa o brak dobrej, satysfakcjonującej pracy po zakończeniu studiowania.
rozwiń zwiń