NZS - młodszy brat Solidarności

Ostatnia aktualizacja: 28.09.2016 11:52
- Trzeba powiedzieć, że Niezależne Zrzeszenie Studentów było w 100% niezależne, tworzone oddolnie na każdej uczelni w Polsce - mówi Michał Moskal, przewodniczący zrzeszenia. - Dziś przestaliśmy walczyć, zaczęliśmy budować - dodaje.
Audio
  • Michał Moskal przewodniczący NZS opowiada o przeszłości i teraźniejszości zrzeszenia (BąŻur/Czwórka)
Strajk okupacyjny na Uniwersytecie Warszawskim w 1989 roku
Strajk okupacyjny na Uniwersytecie Warszawskim w 1989 rokuFoto: PAP/Jan Bogacz

- 36 lat temu studenci w Gdańsku, potem na UJ w Krakowie, w Poznaniu czy Warszawie zaczęli myśleć by stworzyć niezależny ruch. To było dość ciekawe, bo wywodziło się ze studenckich komitetów Solidarności - opowiada gość Czwórki. - NZS zrzeszał osoby o różnych poglądach, zainteresowaniach, najaktywniejsze osoby. To co ich łączyło to fakt, że chcieli zmiany w Polsce.

Po dużym sukcesie, jakim była rejestracja Zrzeszenia za zgodą władz, w lutym 1981 roku, jego dalsze losy nie były tak kolorowe - został zdelegalizowany już w grudniu tego samego roku. O trudnych czasach dla zrzeszonych studentów, ale i o dzisiejszych działaniach NZS opowiadamy w Czwórce. Dziś warto wiedzieć czym jest Wampiriada, Studencki Nobel czy jak działają przedszkola dla dzieci studentów.

**

Tytuł audycji: "BąŻur"

Prowadzi: Piotr Galus

Gość: Michał Moskal (przewodniczący NZS)

Data emisji: 28.09.2016

Godzina emisji: 8.15

pj/kd

Czytaj także

Przez uczelnie idź swoją ścieżką

Ostatnia aktualizacja: 09.06.2016 14:09
- Wśród polskich studentów pojawia się chęć, a nawet tendencja, ułożenia sobie dobrej ścieżki studiowania, często łączącego studia w kraju i za granicą - część tu, część tam - mówi dr hab Ewa Chmielecka.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Studia w Danii. "Nauczysz się myśleć i poznasz przyjaciół"

Ostatnia aktualizacja: 14.09.2016 15:00
- W Danii studiujesz za darmo i masz do wyboru ponad 500 różnych kierunków w języku angielskim. Po ukończeniu studiów dysponujesz wiedzą użyteczną, a nie niepraktyczna teorią - przekonuje Przemek Jeziorowski z Fundacji Elab.
rozwiń zwiń