Szczur. Przyjaciel człowieka czy szkodnik?

Ostatnia aktualizacja: 04.04.2017 17:50
Szczury potrafią zachwycać, choć jak twierdzą niektórzy - roznoszą choroby i są szkodnikami w naszych domach. - Tylko niewielki procent tych zwierząt w jakikolwiek sposób szkodzi ludziom - mówiła Barbara Pietrzak, biolog z Uniwersytetu Warszawskiego.
Audio
  • Szczury - jak pomagają ludziom i dlaczego warto się z nimi zaprzyjaźnić? (Stacja Nauka/Czwórka)
  • Dlaczego bobry są nam potrzebne? (Stacja Nauka/Czwórka)
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock.com/Kirill Kurashov

pies muzyka 1200.jpg
Jakiej muzyki słuchają zwierzęta? "Psy lubią reggae"

- Na świecie istnieje ponad 60 gatunków szczurów! Większość z nich żyje w lasach, górach i na terenach podgórskich - opowiadała Barbara Pietrzak z Wydziału Biologii UW. - Tylko 5 gatunków to szczury, które żyją blisko ludzi i stołują się w naszych spiżarniach, a wyłącznie dwa - wędrowny i śniady - to szczury, które roznoszą choroby.

Jak przekonywała, szczury bywają potrzebne. - To tzw. zwierzęta modelowe, są bardziej podobne do człowieka niż myszy, dlatego wykorzystuje się je m.in. w badaniach laboratoryjnych - mówiła Pietrzak. Co jeszcze dają nam szczury i dlaczego warto pokochać te zwierzęta? Zapraszamy do wysłuchania rozmowy z Barbarą Pietrzak. W programie rozmawialiśmy także o życiu bobrów, których święto przypada 7 kwietnia.

Barbara Pietrzak Podczas epidemii dżumy, roznoszonej m.in. przez szczury, w XIV w. zmarło 40 proc. populacji Europy. Jednak ludzie, którzy żyją dziś, to potomkowie tych, którzy wówczas przeżyli. Dlatego pośrednio szczury ukształtowały to, kim dziś jesteśmy.

***

Tytuł audycji: Stacja Nauka

Prowadzi: Patryk Kuniszewicz 

Gość: Barbara Pietrzak (Rzecznicy Nauki, Wydział Biologii Uniwersytetu Warszawskiego)

Data emisji: 4.04.2017

Godzina emisji: 12.35

kd/mc