Jednokomórkowe algi. Czemu służy ich hodowla?
- Jest kilka takich bardzo spektakularnych przykładów, jak rośliny się między sobą mogą porozumiewać - tłumaczy Ewa Zaraś w rozmowie z Anną Borkowską. - Weźmy chociażby przykład żyrafy i akacji. Jeśli żyrafa podjedzie do akacji i je jej liście, to roślina ta porozumiewa się z innymi akacjami. Aby je ostrzec, wydziela do powietrza substancje chemiczne. Inne akacje odbierają je i produkują gorzkie garbniki, tak aby żyrafa nie chciała już jeść ich liści - wyjaśnia ekspertka.
W Czwórce Ewa Zaraś mówi także o tym, jak rośliny bronią się przed mszycami, chociaż - jak przekonuje - najciekawsze historie kryją się pod ziemią. - Tak naprawdę system korzeni to coś w rodzaju roślinnego internetu, gigantyczna sieć informacyjna. Za jej pomocą drzewa przekazują sobie nie tylko wodę i substancje odżywcze, ale także informacje - tłumaczy dendrolożka.
Inteligentne ptaki - kruki pamiętają twarze oszustów
Jak przebiega roślinna komunikacja za pośrednictwem korzeni, oraz dlaczego inteligencji drzew nie należy porównywać z ludzką - tego dowiecie się, słuchając nagrania materiału przygotowanego dla "Stacji Nauka" przez Annę Borkowską.
***
Tytuł audycji: Stacja Nauka
Prowadzi: Patryk Kuniszewicz
Data emisji: 19.07.2017
Godzina emisji: 12.45
jsz/kd