Nobel w dziedzinie fizyki został przyznany za przełomowe badania nad falami grawitacyjnymi. Prof. Andrzej Królak z PAN w rozmowie z Maciejem Oswaldem wyjaśniał jakie osiągnięcia zostały w tym roku docenione przez Szwedzką Akademię Nauk - Nagrodzona została pierwsza detekcja fal grawitacyjnych. Dzięki osiągnięciom naukowców z zespołu Ligo po raz pierwszy udało się potwierdzić ogólną teorię względności Einsteina - mówił ekspert.
Odkrycie otwiera nowy rozdział w nauce: astronomię fal grawitacyjnych.
Andrzej Królak Dzięki odkryciu możemy już badać tak egzotyczne obiekty, jak czarne dziury. Co zostało zaobserwowane, to właśnie fala grawitacyjna ze znajdującego się układu dwóch czarnych dziur
We wrześniu 2015 r. zostały zarejestrowane pierwsze na Ziemi fale grawitacyjne. Zjawisko jest odpowiednikiem ziemskich fal sejsmicznych. Do momentu przełomowego odkrycia zespołu Ligo drgania czasoprzestrzeni oraz badanie czarnej dziury nie było możliwe do zarejestrowania.
Naukowcy oprócz wyróżnienia otrzymają nagrodę pieniężną o wartości 9 mln koron. Niebawem poznamy także laureatów z dziedziny chemii, literatury, ekonomii oraz pokojowej nagrody Nobla. O zwycięzcach i ich wkładzie w naukę, społeczeństwo i kulturę będziemy informowali na antenie Czwórki.
***
Tytuł audycji: Stacja Nauka
Prowadzi: Mateusz Kulik
Materiał przygotował: Maciej Oswald, Ania Borkowska
Data emisji: 3.10.2017
Godzina emisji: 12.06
ac/kh