Polskie wulkany i pacyficzny pierścień ognia

Ostatnia aktualizacja: 09.08.2018 13:40
- Na terenie Polski były wulkany, ale w przeszłości geologicznej - mówi doktor Elżbieta Papińska z Uniwersytetu Łódzkiego. - Do dziś stożki wulkaniczne możemy odnaleźć w naszym krajobrazie - dodaje.
Audio
  • Dr Elżbieta Papińska z Uniwersytetu Łódzkiego opowiada o aktywności sejsmicznej Ziemi (Stacja Nauka/Czwórka)
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Freephotos/Pixabay

Polskim wulkanem jest choćby góra Ostrzyca, na Dolnym Śląsku. Ale i w niej procesy wulkaniczne zostały już dawno zahamowane. - Aktywność wulkanów zależy od od stref kontaktu płyt tektonicznych - wyjaśnia ekspertka. - Znaczna część Polski, głównie jej północno-wschodni region znajduje się na platformie prekambryjskiej. To są najstarsze fragmenty kuli ziemskiej i one już mają ustabilizowaną sytuację - nie obserwujemy tam ruchów tektonicznych, trzęsień ziemi, wybuchów wulkanów - dodaje. 

Jak pokazują obserwacje i badania im młodsza część Ziemi, tym większa aktywność tektoniczna i sejsmiczna. Które tereny naszego globu są najbardziej narażone na wybuchy wulkanów i trzęsienia ziemi? Czym jest pacyficzny pierścień ognia? O tym w materiale Oliwii Olczyk.

***

Tytuł audycji: Stacja Nauka

Prowadzi: Patryk Kuniszewicz

Materiał: Oliwia Olczyk

Data emisji: 09.08.2018

Godzina emisji: 12.16

pj/ac

Czytaj także

Grafologia. Charakter pisma jest jak odcisk palca

Ostatnia aktualizacja: 08.12.2016 16:06
- W piśmie wyrażamy siebie i naszą osobowość. Co ciekawe, kiedy my się zmieniamy, rozwijamy, nasz charakter pisma ewoluuje wraz z nami - tłumaczyła dr Zuzanna Górska-Kanabus.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Choroby autoimmunologiczne. Gdy organizm niszczy się sam

Ostatnia aktualizacja: 07.08.2018 11:00
Gdy nasz organizm zaczyna szaleć i zamiast zajmować się walką z drobnoustrojami i wrogiem zewnętrznym walczy z samym sobą - wtedy mówimy o chorobach z autoagresji. 
rozwiń zwiń