Jak podkreśla ekspert, każdego roku w oceanach na całym świecie ląduje ok. 11 mln ton plastikowych odpadów. - Ptaki, czy ryby go jedzą, albo zaplątują się w plastikowe sieci, przez co giną. Plastik działa też jak magnes na toksyny, co z kolei groźne jest dla zdrowia ludzi - przekonywał ekspert. - Tymczasem plastikową siatkę znaleziono nawet w Rowie Mariańskim, który ma 11 km głębokości. To oznacza, że tego typu odpady docierają już właściwie wszędzie, obecne są na całym globie.
Rozwiązania, dzięki którym każdy z nas na co dzień przyczyniać się może do zmniejszenia liczby plastikowych odpadów są - jak mówił gość Czwórki - proste. - To zabieranie na zakupy toreb wielokrotnego użytku czy picie wody z takich butelek. Warto też mieć swój własny kubek na kawę, odmawiać podania słomek w barze. Klucz do sukcesu kryje się w rezygnacji z jednorazowych plastikowych opakowań, które po kilku minutach przestają nam być potrzebne - mówił ekspert.
Co jeszcze każdy z nas może robić na co dzień, by pomóc? O tym w nagraniu rozmowy ze studia Czwórki.
***
Tytuł audycji: Stacja Nauka
Prowadzi: Patryk Kuniszewicz
Gość: Will McCallum (dyrektor do spraw oceanów, autor książki "Jak zerwać z plastikiem. Zmień świat na lepsze, rezygnując z plastiku krok po kroku")
Data emisji: 21.09.2018
Godzina emisji: 12.12
kd/ac