- Historia budynku jest długa. W czasach PRL-u wymyślono, że w tym miejscu powstanie największa w Polsce scena operowa. W tak małym mieście, jak Lublin było to absurdalne i ostatecznie budowa stanęła na... czterdzieści lat - mówił gość Czwórki. - Mieszkańcy nazwali budynek "Teatrem w budowie". W tym stanie funkcjonował aż do 2016 roku, kiedy udało nam się zakończyć prace remontowe i otworzyć go dla odwiedzających.
- To miejsce dla każdego, bo kulturę traktujemy tu bardzo szeroko. Uważamy, że to sposób na życie. Jest każdą aktywnością, która wyróżnia człowieka - opowiadał dyrektor CSK.
W kieszeni sali operowej chcemy zainstalować ściankę wspinaczkową, na dachu znajdują prawdziwy ogród i ule. Przestrzeń zaaranżowana jest zarówno dla fanów skateboardingu, jak i dla tych, którzy chcą odpocząć czytając książkę Piotr Franaszek
W jaki sposób architektura nawiązuje do wieloletniej historii "Teatru w budowie" i co wyróżnia ją na tle innych europejskich budynków promujących kulturę? Jak połączył mieszkańców Lublina - miłośników sztuki, ekologii i sportu? Co oprócz żywej natury możemy obejrzeć, usłyszeć, dotknąć i posmakować w CSK? Jak pszczołom żyje się na dachu w centrum dużego miasta? Zapraszamy do wysłuchania rozmowy.
***
Tytuł audycji: Stacja Nauka
Prowadzi: Patryk Kuniszewicz
Goście: Piotr Franaszek (dyrektor Centrum Spotkania Kultur w Lublinie), Barbara Wybacz (zastępca dyrektora ds. programowych w Centrum Spotkania Kultur), Marcin Sudziński (pszczelarz, koordynator Miejskiej Pasieki Artystycznej na dachu Centrum Spotkania Kultur)
Data emisji: 22.08.2018
Godzina emisji: 12.12
ac