Paragelia - gdy smutek dopada, a ty się śmiejesz

Ostatnia aktualizacja: 13.03.2019 14:20
- Zjawisko spontanicznego, bardzosilnego i niepohamowanego śmiechu to paragelia - wyjaśnia Ewa Polak, psycholog. Nerwowy śmiech moż być czymś niegroźnym, choć bardzo krępującym, ale może być też objawem zaburzenia. 
Audio
  • Czym jest śmiech silny i z czego wynika? (Stacja nauka/Czwórka)
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: pixabay

Nerwowy śmiech może przybierać formy bardziej lub mniej nasilone. Niebezpieczny jest też taki śmiech, który pojawia się bardzo rzadko, bo wtedy trudniej jest stwierdzić czy jest to zaburzenie, czy nietypowa reakcja na stres. Poprzez śmiech rozładowujemy napięcie, ale możemy mieć też do czynienia ze śmiechem silnym, który jest poważnym zaburzeniem psychicznym. - Może być on objawem schizofrenii, autyzmu, może występować np. po udarze, przy stwardnieniu rozsianym, demencji czy zespole Aspergera - wyjaśnia ekspertka. 

Silne śmianie się występuje czasem w sytuacjach poważnych, np. podczas mszy, rozmów na traumatyczne, trudne tematy czy podczas pogrzebu. 

Jaką funkcję psychologiczną pełni śmiech? Czym jest śmiech nerwowy? Co w naszym mózgu powoduje takie reakcje? O tym w nagraniu ze "Stacji Nauka". 

***

Tytuł audycji: Stacja Nauka

Prowadzi: Patryk Kuniszewicz

Materiał: Weronika Puszkar

Data emisji: 13.03.2018

Godzina emisji: 12.44

pj/kd

Czytaj także

Czy pedant miewa bałagan na biurku?

Ostatnia aktualizacja: 14.01.2019 14:02
14 stycznia to dzień sprzątania biurka. Dla jednych to może przykry obowiązek, ale są też tacy, którzy nie mają czego sprzątać. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Dysleksja - od urodzenia do końca życia

Ostatnia aktualizacja: 22.02.2019 14:00
To zaburzenie nie jest próbą ukrycia braku wiedzy czy lenistwa. Najczęściej przejawia się ono w nauce, a może dawać też inne objawy. 
rozwiń zwiń