U niektórych dbałość o porządek jest wynikiem zamiłowania do ładu wokół siebie, u innych, jak u serialowego detektywa Monka, to już zaburzenie.
- Pedant po przyjściu do domu zawsze trzykrotnie wyciera buty o wycieraczkę, odkłada czapkę na określoną półkę itd. - mówi psycholog dr Konrad Piotrowski z Uniwersytetu SWPS.
W psychologii czy psychiatrii o zaburzeniu możemy mówić dopiero, gdy przyjmiemy jakąś definicję normy lub patologii. Przy pedantyzmie tym wyznacznikiem może być lęk, cierpienie. - Czasami możemy cierpieć z powodu nadmiernego przywiązania do szczegółów, dbania o siebie, o porządek, odczuwamy lęk, gdy coś nie stoi na swoim miejscu, nie możemy spać z tego powodu - mówi Czwórkowy ekspert. - W takim wypadku możemy mówić o zaburzeniu - dodaje.
O problemie mogą mówić i ci, którzy podczas przyjęcia we własnym domu, zamiast cieszyć się spotkaniem, nerwowo sprzątają po gościach. Czym jest perfekcjonizm, a czym pedantyzm? Czy są to cechy wrodzone, a może nabyte? O tym w materiale Weroniki Puszkar.
***
Tytuł audycji: Stacja Nauka
Prowadzi: Patryk Kuniszewicz
Materiał przygotowała: Weronika Puszkar
Data emisji: 14.01.2018
Godzina emisji: 12.35
pj/kd