Na wsiach stopień zaopiekowania się kotami jest bardzo niski. Ludzie właściwie ich nie karmią, więc zwierzęta te muszą radzić sobie same. Dr Dagny Krauze-Gryz
Naukowcy z SGGW, Instytutu Leśnictwa oraz Polskiej Akademii Nauk opisali to zjawisko obserwując koty wolno żyjące na wsiach, ale także w miastach. Z innych badań wynika zaś, że koty nie są w stanie kontrolować swoich naturalnych instynktów, nawet te udomowione drapieżniki, które na co dzień wydają nam się łagodne. - Najczęściej ofiarami kotów padają drobne ssaki, głównie gryzonie, ale także m.in. ryjówki. W miastach w kociej diecie pojawia się także do 50 proc. ptaków - tłumaczyła dr Dagny Krauze-Gryz z SGGW w Warszawie. Ja przekonywała, dobrą metodą na ograniczenie kociego drapieżnictwa jest właściwe dokarmianie tych zwierząt. - Chcieliśmy udomowić koty, a tymczasem jeszcze do niedawna nie potrafiliśmy zapewnić im odpowiednich pokarmów. Dlatego te koty, choć mieszkają z nami, wciąż chcą polować - tłumaczyła ekspertka.
Choroby psów i kotów niesterylizowanych
Czym dokarmiać koty wolno żyjące, by nie były one zmuszone polować aż tak często? Jak wyliczono, że koty wolno żyjące zabijają aż tyle ssaków rocznie? I w jaki jeszcze sposób każdy z nas może chronić małe gryzonie przed kotami wolno żyjącymi? O tym w nagraniu rozmowy ze studia Czwórki.
W programie rozmawialiśmy także o pasożytach psów i kotów, o czym opowiadał dr Maciej Grzegory z Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu. W Radiowej Encyklopedii Zwierząt mówiliśmy też o tym, czym nie dokarmiać ptaków zimą i wczesną wiosną. ZOBACZ WIĘCEJ >>> Rozmawialiśmy także o czworonożnych krwiodawcach. Psy i koty też mogą bowiem oddawać krew ZOBACZ WIĘCEJ >>> A już 23 lutego, w sobotę, w Łodzi zorganizowana zostanie akcja zbiórki krwi dla zwierząt, które będą jej najbardziej potrzebować.
***
Tytuł audycji: Dajesz radę
Prowadzi: Kacper Kowalczyk
Gość: dr Dagny Krauze-Gryz (SGGW w Warszawie)
Data emisji: 18.02.2019
Godzina emisji: 14.08
kd