"Migaj w Mig". Warsztaty, które pomogą usłyszeć niesłyszących

Ostatnia aktualizacja: 23.04.2019 18:26
Projekt "Migaj w Mig" ma na celu uświadomienie problemów osób niesłyszących. Trzy uczennice z Krakowa we współpracy z Małopolskim Związkiem Głuchych pokazują, że nauka tego języka nie jest trudna, a niezbędna do prawidłowego komunikowania się w społeczeństwie.
Audio
  • "Migaj w Mig" – uczennice z Krakowa oddają głos niesłyszącym (Stacja nauka/Czwórka)
Język migowy
Język migowyFoto: Photographee.eu/Shutterstock.com

Warsztaty, jak mówiły, były odpowiedzią na zapotrzebowanie na tego rodzaju działania w ich mieście. Pomysł uczennic był prosty. Postanowiły wyjść z inicjatywą do swoich koleżanek i kolegów, pokazać, że język migowy jest prosty i zachęcić ich do wspólnej nauki. 

- Skupiamy się na tworzeniu warsztatów dla uczniów krakowskich liceów. Zauważyłyśmy, że rzadko mówi się głośno o problemach niesłyszących. Postanowiłyśmy to zmienić. Trzeba dotrzeć do ludzi z informacjami. Otworzyć ich na ten temat i zarazić wiedzą - mówiły.

O jakich problemach i potrzebach osób niesłyszących powinniśmy zacząć rozmawiać? W jaki sposób moglibyśmy im pomóc? Czego oprócz języka migowego możemy nauczyć się na warsztatach "Migaj w Mig"? O tym w nagraniu rozmowy. 

***

Tytuł audycji: Stacja Nauka

Prowadzi: Patryk Kuniszewicz

Goście: Marta Matras, Amelia Wakszyńska, Gabriela Niżnik (pomysłodawczynie projektu "Migaj w Mig")

Data emisji: 23.04.2018

Godzina emisji: 12.15

ac/kd

Czytaj także

Czy gdybyś mówił po szwedzku, myślałbyś inaczej?

Ostatnia aktualizacja: 10.01.2019 15:56
Wszyscy mieszkańcy Ziemi używają łącznie ok. 7000 języków, a każdy z systemów lingwistycznych jest inny. Czy to oznacza, że różnimy się także sposobem myślenia?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Wielkanoc z dala od stołu. O różnych sposobach świętowania

Ostatnia aktualizacja: 20.04.2019 09:05
Na boisku, w klubie, na deskach teatru, na zlocie i na spotkaniu miłośników mopsów. Patryk Kuniszewicz sprawdził, jak może wyglądać nietypowa Wielkanoc.
rozwiń zwiń