- Niestety ludzie nie zawsze są świadomi, że spożywanie produktów, po terminie nadającym się do spożycia może wiązać się z rozwijaniem się w organizmie różnych chorób - mówił kierownik projektu mgr Konrad Rudnicki, doktorant w Katedrze Chemii Nieorganicznej i Analitycznej na Wydziale Chemii Uniwersytetu Łódzkiego.
- Aminy biogenne to naturalne składniki obecne w diecie ludzi i zwierząt. Biorą udział m.in. w procesie przemian metabolicznych, uczestniczą w replikacji DNA, termoregulacji ciała, mają wpływ na regulację ciśnienia tętniczego krwi i aktywność mózgu, ale w nadmiernej ilości mogą prowadzić do rozwoju groźnych chorób, w tym nowotworów. Ich zwiększona zawartość, często znajduje się w zepsutych produktach spożywczych, także tych, na których nie widać jeszcze śladów psucia - tłumaczył.
Zapraszamy do wysłuchania nagrania, w którym naukowiec w rozmowie z Oliwią Olczyk wyjaśniał, jak rozpoznać objawy zbyt dużego stężenia tych substancji w naszym organizmie, oraz w jaki sposób pomoże w tym jego wynalazek.
***
Tytuł audycji: Stacja Nauka
Prowadzi: Patryk Kuniszewicz
Materiał: Oliwia Olczyk
Data emisji: 6.03.2018
Godzina emisji: 12.37