Nadmierne unikanie kontaktu z przedmiotami, które wydają nam się niehigieniczne, nieustanne czyszczenie szklanek, sztućców, klawiatury... a nawet wzbranianie się przed podaniem ręki drugiej osobie - takie zachowania mogą być objawem natręctw.
via GIPHY
Tymczasem, jak przekonują eksperci, bakterie, które otaczają nas na co dzień podwalają nam normalnie funkcjonować. - Tak naprawdę około jednego procenta wszystkich bakterii może być chorobotwórcza. Cała reszta jest nam niezbędna do życia - zwracała uwagę Anna Hadała-Żołnik, autorka książki "Poznaj swoje bakterie".
Dzięki nim trawimy, tzw. dobre bakterie są też odpowiedzialne za stan naszego zdrowia psychicznego. Bez nich nie istniałby nasz układ odpornościowy. - Na skórze posiadamy filtr bakteryjny. Ta bogata flora zapobiega przedostawaniu się patogenów - mówiła.
Już teraz naukowcy pracują nad metodą, która pozwoli na wprowadzeniu do naszego organizmu dobrych bakterii. Chodzi o kosmetyki i produkty z probiotykami. Kiedy zatem powinniśmy bać się bakterii?
via GIPHY
- Jeśli skóra na naszych dłoniach nie jest uszkodzona to nie mamy powodów do obaw. Musimy być szczególnie ostrożni w kontakcie z substancjami, co do których mamy podejrzenie, że mogą być zakażone. W normalnych warunkach nic nam nie grozi - mówił lekarz Włodzimierz Jakub Siemianowski. A o codzienną higienę najlepiej zadbać dokładnie myjąc ręce. Instrukcję, w jaki sposób robić to poprawnie znajdziecie poniżej:
Instrukcja mycia rąk
***
Tytuł audycji: Stacja Nauka
Prowadzi: Patryk Kuniszewicz
Data emisji: 2.03.2020
Godzina emisji: 12.33
ac