Kleszcze zimą? "Nie śpią, tylko się czają"

Ostatnia aktualizacja: 10.12.2020 18:00
W Polsce żyje ponad 21 gatunków kleszczy. Krótkie i ciepłe zimy, z jakimi mamy do czynienia w ostatnich latach, sprzyjają ich rozwojowi i bytowaniu w listopadzie, grudniu, a nawet styczniu. 
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Napat/Shutterstock

Kleszcze "zimują" w budach, zagrodach, w pomieszczeniach gospodarczych, czyli tam, gdzie nie ma dotkliwego mrozu. To pozwala im działać przez cały rok prof. Łukasz Adaszek

Dziś kleszcze, które jeszcze kilka lat temu zwykły spać o tej porze roku, stanowią realne zagrożenie i przenoszą groźne choroby, zagrażające zdrowiu i życiu zwierząt domowych oraz ich właścicieli. - Śmiało możemy już mówić, że kleszcze zachowują aktywność przez cały rok. Oczywiście ta aktywność się zmniejsza, ale nadal mogą one stanowić zagrożenie - przekonuje prof. Łukasz Adaszek z Katedry Epizootiologii i Kliniki Chorób Zakaźnych Wydziału Medycyny Weterynaryjnej UP w Lublinie.

Posłuchaj
04:40 [CZWORKA]Stacja Nauka 10 grudzień 2020 kleszcze.mp3 Kleszcze w zimie - jak sobie z nimi radzić? (Stacja Nauka/Czwórka)

 

W niskiej temperaturze zmniejsza się metabolizm kleszczy. Nie mają energii i nie rozmnażają się prof. Łukasz Adaszek

Najbardziej popularną chorobą, którą przenoszą, jest borelioza. Ale to nie wszystko. Inne choroby odkleszczowe to babeszjoza, bartoneloza, erlichioza. Bartonelozą można zarazić się nie tylko po ukąszeniu przez kleszcza, lecz także przez inne stawonogi żywiące się krwią. Natomiast o babeszjozie - ze względu na objawy - mówi się, że jest "malarią północy". - Kleszcze nie zapadają w zimowy sen. Tę porę roku spędzają pod liśćmi i na gryzoniach, ale ze względu na globalne ocieplenie, stają się coraz bardziej "ruchliwe" - tłumaczy ekspert. - Na terenie Polski pojawiają się także nienotowane dotąd gatunki kleszczy i to też jest wynikiem zmian klimatycznych - dodaje.

Posłuchaj także:

I choć zimą nasze ciało szczelnie otulamy ubraniem, to rozmówca Marty Hoppe radzi, by po spacerze w lesie przyjrzeć się swojemu ciału, czy nie dołączył się do nas jakiś zbędny towarzysz. 

***

Tytuł audycji: Stacja Nauka

Prowadzi: Patryk Kuniszewicz

Materiał: Marta Hoppe

Data emisji: 10.12.2020

Godzina emisji: 12.24

kul

Czytaj także

Język - ruchliwy mięsień. Każdy jest inny

Ostatnia aktualizacja: 16.04.2019 15:03
- To jeden z ważniejszych elementów artykulacyjnych - mówi Joanna Luboń, logopedka. - Jest to mięsień niezwykle ruchliwy, przybierający różne kształty - dodaje. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jak przestać zajadać stres? "Poznaj źródło problemu"

Ostatnia aktualizacja: 20.11.2020 20:37
W sytuacjach stresowych niektórzy nie są w stanie nic przełknąć inni natomiast nie mogą pohamować apetytu. Od czego to zależy i co tak naprawdę chce osiągnąć nasz mózg "żądając" od nas jedzenia?
rozwiń zwiń