Domowe SPA. Bądź piękna w kwadrans
- Mikrobiota jelitowa jest to zespół wszystkich organizmów, grzybów jak i wirusów, które bytują w jelicie człowieka - mówi dr nauk farmaceutycznych Magdalena Stolarczyk, autorka bloga Farmaceuta Radzi. - Co ciekawe badania mówią, że może być to nawet 1000 różnych gatunków, a ilość tych drobnoustrojów, które znajdują się w jelicie może stanowić nawet 50 procent treści jelitowej - dodaje.
03:29 czwórka stacja nauka 09.02.2021 probiotyk.mp3 Kiedy sięgnąć po probiotyki z apteki, a kiedy wystarczą te naturalne? (Stacja Nauka/Czwórka)
Bardzo ważne jest to by ta mikroflora jelitowa była dobra jakościowo i ilościowo, by zawierała odpowiednie drobnoustroje, korzystne dla naszego zdrowia i w odpowiedniej ilości, bo to ma znaczenie dla syntezy różnych witamin, przyswajania składników mineralnych, przyswajania energii i budowania odporności. - Niestety czasem jest tak, że ta mikroflora jelitowa ulega zaburzeniu czy zniszczeniu i pojawia się tzw. dysbioza. Wtedy powinniśmy wdrożyć probiotyki - podkreśla farmaceutka.
"Tylko nie w szczepionkę". Skąd na naszych ramionach wzięła się ta blizna?
Probiotyki kojarzą nam się z suplementami diety, ale możemy znaleźć je też w pożywieniu.
- Probiotyki to drobnoustroje probiotyczne, które budują mikroflorę jelitową i wpływają korzystnie na nasze zdrowie - mówi specjalistka, ale podkreśla, że na co dzień powinniśmy sięgać po te naturalne, a nie w kapsułkach.
- Bakterie probiotyczne powinny być w naszej diecie - mówi rozmówczyni Agaty Nowotnik. - Do produktów, które zawierają te bakterie zaliczamy m.in. fermentowane produkty mleczne np. jogurty, kefiry, maślanki i kiszonki - kapustę, buraki czy ogórki - wymienia. - One na co dzień powinny być w naszej diecie.
***
Tytuł audycji: Stacja Nauka
Prowadzi: Patryk Kuniszewicz
Materiał przygotowała: Agata Nowotnik
Data emisji: 09.02.2021
Godzina emisji: 12.32
pj