Przeterminowana chemia - czy można jej używać?

Ostatnia aktualizacja: 12.03.2021 14:10
Po niektórych produktach widać jednoznacznie, że ich termin przydatności minął. Do tej grupy na pewno należy jedzenie, a co ze środkami czystości, płynami dezynfekującymi czy pastą do zębów?
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Mizianitka/Pixabay

ula chińcz 1200.jpg
Ula Pedantula: pamiętajmy, że rzeczy zabierają nam energię i siłę

Przyjęło się uważać, że większość "chemii domowej" (wybielaczy, płynów do mycia naczyń, proszków i innych środków do prania) traci skuteczność po ok. 6 miesięcy od otwarcia. Po tym czasie jednak wcale nie widać, że dzieje się z nimi coś złego. Czy możemy ich użyć?

Posłuchaj
04:01 czwórka stacja nauka 12.03.2021 chemia.mp3 Co się stanie jeśli użyjemy przeterminowanych środków chemicznych? (Stacja Nauka/Czwórka)

Zazwyczaj z produktów chemicznych możemy korzystać dwa lata - tak mówią daty wytłoczone przez producentów na opakowaniach. Zdarza się, że "chemia" w naszym domu stoi dłużej. - Jeżeli dany produkt zawiera jakieś substancje bardzo aktywne, to automatycznie długość tego terminu ważności jest krótsza - mówi profesor Zbigniew Stojek z Wydziału Chemii UW. - Środki które maja wybielające cechy, dezynfekcyjne cechy - one zwykle mają krótsze terminy. Oczywiście nie dwa tygodnie, ale np. pół roku, rok, do 2 lat maksymalnie - dodaje. 

W produktach chemicznych po terminie ważności dzieje się to, co w spożywczych. - Mamy do czynienia ze zmianą struktury, zmianą lepkości, gęstości, barwy, pojawianiem się nowych produktów. Te wszystkie rzeczy dzieją się powolutku i dlatego środki chemiczne nie mogą być na zawsze - wyjaśnia ekspert. - Podobnie jest w chemii. Żaden odczynnik nie jest dobry na zawsze. Badacze bardzo się interesuje datą, kiedy został odczynnik stworzony - dodaje. 

Po terminie ważności środki chemiczne mogą stracić pewne właściwości. Środek dezynfekujący nie zdezynfekuje, inne nie będą tak wydajne, będą gorzej działały Zbigniew Stojek

Do środków czyszczących zaliczamy też często pastę do zębów. - Jeśli pasta zwiera dużo preparatów ziołowych, związków organicznych to one będą się rozkładały, utracą swoją aktywność - tłumaczy profesor w rozmowie z Weroniką Puszkar. - Pastę bym traktował podobnie jak lekarstwo. Przy pastach mineralnych raczej nic złego się nie dzieje. Zawsze jednak trzeba zachować bezpieczeństwo - podkreśla.  

***

Tytuł audycji: Stacja Nauka

Prowadzi: Patryk Kuniszewicz

Materiał przygotował: Weronika Puszkar

Data emisji: 12.03.2021

Godzina emisji: 12.43

pj

Czytaj także

Prezent, że palce lizać. Najlepsze słodkości na świecie

Ostatnia aktualizacja: 28.11.2020 14:30
Cukier nie jest zdrowy, ale trudno wyobrazić sobie święta bez słodkości. Zamiast jednak kupować w markecie czekoladę czy bombonierkę, inspiracji poszukaj w najlepszych cukierniach na świecie.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Ty też możesz być złotą rączką. Podpowiadamy, jak to zrobić

Ostatnia aktualizacja: 02.01.2021 13:00
Podobno weekend to najlepszy czas by zadać o nasz dom, sprawdzić co w nim szwankuje, a potem naprawić to. Zwłąszcza, że dziś majsterkować może każdy - bez względu na wiek, płeć czy wykształcenie.
rozwiń zwiń