Inteligentne miasta? Projekty na rozwój ich ekosystemów
Damian Kuna, absolwent Wydziału Architektury Politechniki Wrocławskiej, w swojej pracy magisterskiej stworzył wieś w mieście. Jego dyplom został nagrodzony przez Kongres Polityki Miejskiej w konkursie na najlepsze prace magisterskie i doktorskie dotyczące polityk miejskich.
04:54 czwórka stacja nauka 18.06.2021.mp3 Damian Kuna opowiada o swoim projekcie (Czwórka/Stacja Nauka)
- Przygotowując się do pracy nad koncepcją, zacząłem od analizy XIX-wiecznych obrazów, literatury, XX-wiecznej fotografii, opowiadań ludzi - wspomina Damian Kuna. - Wydobyły się z tego cechy ponadczasowe. Na bazie takich cech jak: silne więzi sąsiedzkie, wspólnotowość, poszanowanie przyrody, niezależność żywieniowa, energetyczna, starałem się zbudować pewną alternatywę mieszkania, które będzie zlokalizowane w mieście, ale będzie posiadało cechy tradycyjnej wsi - dodaje.
Posłuchaj także:
Damian ulokował projekt w Warszawie, mieście, które cały czas się rozwija i nieustannie powiększa. Tu wzrost liczby mieszkańców jest stały. - Mój projekt to miał być model mieszkania, który może być adaptowany w różnych dzielnicach, na pierwszą wybrałem Ursus, bo w historii tego miejsca przeplata się wątek wsi - mówi architekt. - Ta wieś jest wciąż w jego historii, a jego dzisiejsza zabudowa deweloperska nie oddaje wiejskiego charakteru Ursusa - zauważa.
Damian Kuna zaczął od zagospodarowania terenu. - To podstawa projektu, który jest nastawiony na silny rozwój bioróżnorodności - mówi projektant. - Pojawia się tam staw z różnymi gatunkami ryb, liczne drzewa owocowe, które mają ściągać również ptactwo, pojawiają się budki lęgowe, łąka z ziołami, kwiatami, ludzie mają dostęp do ogródków - wymienia.
Wertykalne farmy dla lepszego jutra?
Drewniana architektura to tradycja polskiej wsi, taką też wybrał Damian Kuna w swojej pracy - postawił na budynki z drewna klejonego krzyżowo. - To współczesna interpretacja tradycyjnej architektury drewnianej - wyjaśnia. - Z tego też zbudowane są przestrzenie wspólne. Chciałem zachować charakter ulicowy, który jest charakterystyczny dla terenów Mazowsza. On objawia się tym, że mamy dwie wzdłużnie ulokowane przestrzenie, domy, a pomiędzy nimi mamy teren do rekreacji, spotkania z sąsiadami. System galerii i ram tworzy miejsca spotkań - wyjaśni.
Ciekawie obmyślone są też struktury mieszkalne, gdzie odnajdziemy farmy wertykalne czy mechanizmy, dzięki którym sami mieszkańcy mogą zdecydować o układzie pomieszczeń.
***
Tytuł audycji: Stacja Nauka
Prowadzi: Patryk Kuniszewicz
Materiał przygotowała: Oliwia Krettek
Data emisji: 18.06.2021
Godzina emisji: 12.34
pj