Wertykalne farmy dla lepszego jutra
Mówi się, że zupki instant są niebezpieczne, a nawet rakotwórcze. Dietetyczka Karina Błątkowska-Sawicka wyjaśnia, jak działają składniki takich dań.
04:40 czwórka stacja nauka 30.08.2021.mp3 Co w składzie zupki błyskawicznej nam szkodzi? (Stacja nauka/Czwórka)
- Wszystkie znajdujące się w zupkach instant substancje są substancjami dopuszczonymi do spożycia przez człowieka, przez wszelkie instytucje zajmujące się bezpieczeństwem żywności - podkreśla specjalistka. - Skład tych zupek jest zazwyczaj podobny, choć różni się szczegółami - dodaje.
W zupkach znajdziemy suszone warzywa i przyprawy. Są tam również tłuszcz palmowy i wzmacniacze smaku: glutaminian monosodowy, inozynian disodowy, guazylan disodowy - to one wzbudzają największe obawy wśród potencjalnych kupujących. - Te składniki są pozyskiwane naturalnie, nie musimy się aż tak martwić - mówi rozmówczyni Agaty Nowotnik. - Glutaminian pozyskuje się w procesie fermentacji surowców roślinnych przy udziale bakterii, a pozostałe dwa pozyskuje się z mięsa zwierząt rzeźnych oraz ryb. Te trzy dodatki do żywności występują razem, ponieważ poprzez ich połączenie uzyskujemy nawet ośmiokrotnie większą moc wzmacniającą smak niż w przypadku, gdy występują oddzielnie - dodaje.
Jedynym niekorzystnym, udowodnionym wpływem zupek błyskawicznych jest wpływ maltodekstryny na skład bakterii jelitowych, przez co może się zwiększyć ryzyko chorób układu pokarmowego.
Karina Błątkowska-Sawicka ostrzega też przed tłuszczem palmowym. - To tłuszcz, tak jak tłuszcz kokosowy, pochodzenia roślinnego. Jednocześnie zawiera przewagę kwasów tłuszczowych nasyconych, przez co nie jest tłuszczem mile widzianym w codziennej diecie - wyjaśnia.
Sprawdź także:
Jak się okazuje, to wcale nie te wymienione składniki zupek instant są dla nas szczególnie groźne. Są one odradzane przez specjalistów z powodu fosforanów.
- Część zupek instant zawiera takie substancje jak trifosforany, guma guar czy węglany sodu - wymienia dietetyczka. - Węglany sodu to po prostu soda oczyszczona, a guma guar jest substancją pozyskiwaną z nasion roślin strączkowych, zaliczaną do źródeł błonnika pokarmowego. Trifosforany wypadają tu gorzej - dopuszczalne spożycie wynosi 40 miligramów na kilogram masy ciała i umiarkowane ich spożycie nie wpływa negatywnie na nasze zdrowie.
To ich nadmiar może negatywnie wpłynąć na gospodarkę cynku, magnezu lub wapnia w organizmie - dodaje.
Jeśli musimy sięgać po zupki instant, to warto przynajmniej wybierać te nie zawierające trifosforanów Karina Błątkowska- Sawicka
Rozmówczyni Agaty Nowotnik zaleca, by zupki błyskawiczne nie były podstawą naszej diety. Mimo tego, że żadna z substancji zawartych w zupkach nie jest rakotwórcza, to gdy uczynimy takie produkty podstawą naszej diety, możemy spodziewać się przeróżnych dolegliwości, niedożywienia białkowego, niedoboru składników mineralnych i witamin, a nawet poważnych chorób.
***
Tytuł audycji: Stacja Nauka
Prowadzi: Adrianna Janiszewska
Materiał: Agata Nowotnik
Data emisji: 30.08.2021
Godzina emisji: 12.46
pj