Efekt Magnusa. Czy miał wpływ na karierę Davida Beckhama?

Ostatnia aktualizacja: 22.02.2022 17:50
Dla fanów futbolu fakt, że przy strzałach piłka skręca w charakterystyczny sposób i porusza się torem krzywoliniowym, nie jest niczym nowym. "Rogale" strzelał Kazimierz Deyna, wykonując rzuty wolne, podkręcali piłkę także Roberto Carlos i David Beckham. 
Efekt Magnusa. Zasady aerodynamiki na murawie.
Efekt Magnusa. Zasady aerodynamiki na murawie.Foto: Sergey Nivens/Shutterstock.com

To wszystko, co z zapartym tchem podziwiają na całym świecie kibice, ma swoje fizyczne wytłumaczenie. Podczas lotu w kierunku bramki na piłkę działają dwa rodzaje sił: grawitacja i siły aerodynamiczne. Te drugie to: siła oporu, drgania i efekt Magnusa. - Siła oporu działa w kierunku przeciwnym do kierunku ruchu piłki i zajmuje się hamowaniem lotu. Efekty drgań można zaobserwować podczas rzucania piłki plażowej, która porusza się chaotycznie i nieprzewidywalnie - tłumaczy Łukasz Kiciński. - Ostatnia siła aerodynamiczna, zwana efektem Magnusa, odpowiada za skręcanie piłek.

Już wybitny angielski uczony Isaac Newton był w stanie skutecznie wyjaśnić, skąd bierze się zmiana kierunku lotu piłek tenisowych. Występowanie "tajemniczej" siły sprawiającej, że trajektorie lotu piłek były zakrzywione, trafnie powiązał z ich prędkością kątową. Jednak za odkrywcę tego zjawiska w historii nauki uznaje się Heinricha Gustava Magnusa - niemieckiego chemika, fizyka i technologa. Zjawisko, które odkrył w 1852 roku, polega na powstaniu siły prostopadłej do kierunku ruchu, działającej na obiekt jednocześnie obracający się wokół osi i lecący przed siebie. - Główna idea kryjąca się za fizyką efektu Magnusa mówi, że gdy piłka jednocześnie leci do przodu i obraca się wokół własnej osi, to po jednej stronie powietrze opływa ją z większą prędkością niż po drugiej stronie - opowiada ekspert. - Różnica prędkości powietrza po obydwu stronach piłki generuje różnicę ciśnień, a ta z kolei powoduje siłę odpowiedzialną za skręcanie. Kluczem do wykonania idealnie podkręconego strzału jest nadanie piłce wyraźnej rotacji.

Posłuchaj
04:10 CZWÓRKA Stacja Nauka - pilka 22.02.2022.mp3 Co łączy efekt Magnusa z golami Davida Beckhama? (Stacja Nauka/Czwórka)

10 Amazing demonstration, Magnus effect! / Physics experiments

Podkręcenie piłki poprzez nadanie jej rotacji to trick powszechnie stosowany podczas gry w piłkę nożną, tenisa, golfa, koszykówkę czy siatkówkę. - Efekt Magnusa biorą też pod uwagę balistycy przy konstruowaniu systemów sterowania pociskami - dodaje Łukasz Kiciński.  

Sprawdź także:

***

Tytuł audycji: Stacja Nauka

Prowadzi: Oliwia Krettek

Data emisji: 22.02.2022

Godzina emisji: 12.30

kul

Czytaj także

Pierwszy mundial w historii. Prztyczek dla Anglików i prezent dla Urugwaju

Ostatnia aktualizacja: 12.07.2020 11:30
13 lipca 1930 roku w Montevideo rozpoczęły się pierwsze Mistrzostwa Świata w Piłce Nożnej. - Żeby dotrzeć na turniej piłkarze z Europy odbyli trwającą dwa miesiące podróż drogą morską - opowiada dziennikarz Mateusz Fusiarz.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Ekologia i sport. Czy klimat zagrozi igrzyskom?

Ostatnia aktualizacja: 11.02.2022 17:30
Zdaniem naukowców, klimat ma być coraz bardziej niebezpieczny dla zawodników i może zagrozić przyszłości imprez sportowych. Czy to oznacza koniec igrzysk olimpijskich? Raczej o początek - nowego sposobu myślenia o sporcie.
rozwiń zwiń