Tatry Zachodnie. Szczyty, na których turyści łamią sobie język

Ostatnia aktualizacja: 24.02.2022 21:30
Starorobociański Wierch ma 2176 metrów wysokości, Trzydniowiański - 1758. Oba szczyty położone są w Tatrach Zachodnich, w otoczeniu Doliny Chochołowskiej. I oba sprawiają turystom kłopot - ale nie w trakcie wspinaczki, tylko podczas mówienia.
Panorama zachodnich Tatr
Panorama zachodnich TatrFoto: Shutterstock.com

- Te nazwy - w terminologii językoznawczej - to oronimy, czyli nazwy górskie - wyjaśnia Agnieszka Jurczyńska-Kłosok, przewodniczka tatrzańska i językoznawczyni z Wydziału Polonistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. 

Termin "oronimia" pochodzi od greckiego słowa oznaczającego górę i jest działem toponimii, który obejmuje przede wszystkim nazwy gór. Ta dyscyplina jest szczególnie rozwinięta w górzystych krajach Europy - przede wszystkim we Francji, i we Włoszech. W Polsce nie ma tylu pasm górskich i tak bogatej tradycji, w związku z czym nazwy naszych szczytów najczęściej są sztuczne (czyli nieludowe), a ich pochodzenie niejasne. - Mają z nimi problem także turyści, którzy często nazwę "starorobociański" skracają o jedną sylabę i mówią "starobociański" - opowiada językoznawczyni. - Tymczasem nazwa tego wierchu nie odnosi się do bociana tylko do hali "stara robota". Hala obejmowała niemal całą dzisiejszą Dolinę Starorobociańską i za czasów Zygmunta Starego były prowadzone w niej prace górnicze. Termin "stara robota" prawdopodobnie można odnieść do porzuconych, starych ośrodków górniczych albo do "starzyzny".

Mieszczący się nieopodal Trzydniowiański Wierch też sprawia kłopot turystom. - Nazwa szczytu prawdopodobnie pochodzi od hali lub polany "trzydniówki". Natomiast źródłosłów tego terminu nie jest jeszcze znany - dodaje rozmówczyni Oliwii Krettek. Trzydniowiański Wierch należy do północnej grani Kończystego Wierchu, a z jego szczytu rozciągają się przepiękne widoki m.in. na Bystrą, Babią Górę, Giewont i Czerwone Wierchy.

Posłuchaj
04:32 CZWÓRKA Stacja Nauka - szczyty 24.02.2022.mp3 Starobociański i Trzydniowiański Wierch - skąd wzięły się te nazwy? (Stacja Nauka/Czwórka) 

Posłuchaj także:

***

Tytuł audycji: Stacja Nauka

Prowadzi: Oliwia Krettek

Materiał przygotował: 

Data emisji: 24.02.2022

Godzina emisji: 12.25

kul

Czytaj także

Przełęcz Salmopolska. Dziś raj narciarzy, kiedyś bogate łowisko

Ostatnia aktualizacja: 17.02.2022 14:19
Żeby odkryć tajemnicę nazwy miejscowości Salmopol, często nazywanej przez mieszkańców "perłą Beskidu", należy zajrzeć do słownika łacińskiego i rumuńskiego.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Język polski - zmienia się, ale jest w dobrej formie

Ostatnia aktualizacja: 21.02.2022 17:15
- Odkąd ludzie zajęli się myśleniem o języku w kategoriach poprawności, zawsze były narzekania, że zmiany tylko mu szkodzą. Ja jednak nie podzielam utyskiwań na to, że polszczyzna umiera - przekonuje językoznawca Mateusz Adamczyk.
rozwiń zwiń