Bydgoszcz to największe miasto województwa kujawsko-pomorskiego. Położone jest na styku czterech makroregionów Pojezierzy Południowobałtyckich, nad rzeką Brdą i Kanałem Bydgoskim, od wschodu graniczy z Wisłą. Prawa miejskie Bydgoszczy nadał król Kazimierz Wielki 19 kwietnia 1346 roku. Patronami miasta są biskupi: św. Marcin i św. Mikołaj.
Skąd jednak nazwa? W naszej Czwórkowej sondzie słuchacze pomysłów mieli wiele: może od kogoś o imionach Byd i Gost, albo może od jednego złego ducha (bad ghost)? - Jest legenda, która głosi, że było dwóch braci Byd i Gost, którzy kłócili się o to, gdzie powinni osiąść na stałe i założyć swój gród - mówi Daria Kieraszewicz z biura Turystyki, Szkoleń i Konferencji Visite.pl. - Wędrowali przez północną Polskę. Jeden z nich chciał założyć gród nad piękną rzeką, obfitującą w ryby, a drugi chciał w lasach. Nie mogli się zgodzić, aż do momentu, gdy dotarli do miejsca, gdzie obecnie znajduje się Bydgoszcz.
Okazało się, że to miejsce spełniało oczekiwania obu braci. Była i piękna rzeka, gdzie znajdowało się dużo ryb i raków, a także lasy i dużo drewna, z którego można było wybudować osadę.
Jest jeszcze jedna legenda. - Historia dotyczy czasów przedgrodowych. Mówi się, że wtedy nazwa miała pochodzić od "bić gości". Raczej nieprzyjaźnie kojarząca się wędrowcom - opowiada rozmówczyni Oliwii Krettek. - W późniejszym okresie, gdy miasto stało się grodem, zmieniono tą niekorzystną etymologię i nadano jej marketingowe znaczenie, zmieniając "bić" na "być". Tak Bydgoszcz stała się miastem bardzo gościnnym.
Tę gościnę również wymusiło prawo magdeburskie, które było bardzo surowe i nakazywało karać wszystkich tych, którzy godzili w interesy przybywających do miasta. - Więc Bydgoszcz także nakazowo stała się miastem niezwykle gościnnym. Stąd "Bydgoszcz - bądź naszym gościem". To hasło wyróżniające nasze miasto - mówi przewodniczka.
Źr. Facebook/Visit Bydgoszcz
Bydgoszcz ma wiele do zaoferowania oprócz walorów krajobrazowych - można zwiedzać liczne zabytki. Należą do nich piękna starówka, katedra i kamieniczki. W mieście można również odwiedzić Muzeum Mydła i Brudu, jedyne tego typu w Europie. Warto też zapuścić się w zaułki Dzielnicy Muzycznej, która jak sama nazwa wskazuje - rozbrzmiewa muzyką, a to za sprawą znajdujących się w niej szkół muzycznych i Filharmonii Pomorskiej.
04:54 Czwórka/Stacja Nauka - Bydgoszcz 26.05.2022.mp3 Przewodniczka Daria Kieraszewicz opowiada o etymologii nazwy "Bydgoszcz" (Stacja Nauka/Czwórka)
- Warto odwiedzić Wyspę Młyńską, która jest zieloną perłą ładu otoczoną wodą. Wody w Bydgoszczy jest bardzo dużo, więc w okresie letnim można skorzystać z różnych opcji rejsów - dodaje Daria Kieraszewicz.
Jeśli o wodzie mowa, to warto się wybrać do Bydgoszczy w ostatni weekend czerwca. Wtedy będzie miała tam miejsce największa impreza wodna w regionie - "Ster na Bydgoszcz".
***
Tytuł audycji: Stacja Nauka
Prowadzi: Weronika Puszkar
Materiał przygotowała: Oliwia Krettek
Data emisji: 26.05.2022
Godzina emisji: 12.45
aw