Studenci z Polski na Międzynarodowym Turnieju Fizyków 2022

Ostatnia aktualizacja: 09.06.2022 16:36
Młodzi naukowcy z Uniwersytetu Warszawskiego uplasowali się na czwartym miejscu na Międzynarodowym Turnieju Fizyków 2022, odbywającym się w Kolumbii. 
Student fizyki
Student fizykiFoto: Dusit/Shutterstock.com

Reprezentacja Wydziału Fizyki UW zajęła czwarte miejsce w klasyfikacji generalnej Międzynarodowego Turnieju Fizyków IPT 2022. W zawodach, rozegranych w dniach 9-14 maja w kolumbijskim mieście Bucaramanga, rywalizowało 15 drużyn z całego świata. Na czele polskiej reprezentacji stanął prof. Krzysztof Tużyński, dziekan ds. studenckich Wydziału Fizyki UW, a w skład weszli: Jakub Grabarczyk, Paweł Sidorczak, Michał Zdziennicki, Stanisław Rakowski, Maciej Szyszko, Kamil Dutkiewicz, Paweł Szczepkowski oraz Jakub Trzaska. 

- W roku poprzedzającym konkurs organizatorzy publikują listę 17 pytań otwartych, których rozwiązanie stanowiłoby problem nawet dla zawodowych fizyków. Daje się je więc studentom i oni najczęściej rozwiązują je z powodzeniem - podkreślali uczestnicy konkursu. Te problemy nie powtarzają się z roku na rok, jednak przewidywalne są obszary fizyki, jakich będą dotyczyć. - Dużo pytań związanych jest z przepływem cieczy i ruchem materiałów sypkich, niewyczerpanym źródłem problemów są także elektrostatyka i elektromagnetyzm - wyliczali naukowcy.

Jeden z tegorocznych problemów polegał na przeanalizowaniu, w jakich warunkach kreda złamie się po upuszczeniu na konkretne podłoże. - Okazało się, że kredę trzeba przekręcić pod niewielkim, odpowiednim kątem do pionu i wówczas z największym prawdopodobieństwem "przeżyje". Na potrzeby odpowiedzi na to pytanie zużyliśmy ponad tysiąc kawałków kredy - opowiadali naukowcy. 

Posłuchaj
04:16 _PR4_AAC 2022_06_09-12-44-51.mp3 Młodzi fizycy z UW zwyciężyli w prestiżowym konkursie (Stacja Nauka/Czwórka) 

Kolejne pytanie dotyczyło koncentrycznych zmarszczek, które powstają na folii aluminiowej - podobne do tych, które powstają po wrzuceniu kamienia do wody. Inne - kształtu i głębokości krateru, który powstanie po uderzeniu kropli wody w ziemię. - Obserwując krater, chcieliśmy wydedukować jak najwięcej na temat kropli, która spadła, czyli np. jak była duża, z jakiej cieczy - opowiadali naukowcy.  

***

Tytuł audycji: Stacja Nauka

Prowadzi: Ada Janiszewska

Materiał: Michał Włosowicz

Data emisji: 9.06.2021

Godzina emisji: 12.45

kd