Dron, który przeleci dwieście kilometrów. "Jest jak latające oczy"

Ostatnia aktualizacja: 16.02.2023 14:35
- Nowoczesne drony przeznaczone do zastosowań przemysłowych utrzymują się w powietrzu do pięciu godzin i można je stosować po trzęsieniach ziemi czy pożarach - podkreślał Robert Drzewiecki, współtwórca sprzętu tego typu. 
Jak można dziś wykorzystywać zdjęcia zrobione przy pomocy dronów?
Jak można dziś wykorzystywać zdjęcia zrobione przy pomocy dronów?Foto: Davizro Photography/Shutterstock

Branża skupiona wokół produkcji dronów to część branży lotniczej, jest więc niezwykle rozbudowana i skomplikowana. Rozróżniamy m.in. drony militarne, czyli wojskowe, ale także elektryczne - często widywane, proste, przeznaczone do użytku rekreacyjnego i rozrywki dla firm i osób prywatnych. - Mają baterie, które w wielu przypadkach podczas niższych temperatur szybko się rozładowują - podkreślał Robert Drzewiecki z firmy odpowiedzialnej za produkcję nowoczesnego sprzętu. - Próby zastosowań dronów elektrycznych w przemyśle są niezwykle trudne. Z czasem zaczęto robić eksperymenty, polegające na przewożeniu przeróżnych rzeczy: paczek, zamawianych przez klientów w internecie, ale także medykamentów. Ostatecznie były już także próby stworzenia "dronotaksówek", czyli sprzętu przewożącego ludzi - wyliczał gość Czwórki. 

Większość "tradycyjnych dronów", znanych z polskich podwórek, może latać bez lądowania przez kilkadziesiąt minut, na niewielkie odległości. - Nowoczesny sprzęt - wirnikowce pionowego startu - mogą prowadzić nawet 5-godzinne misje i przemierzyć w tym czasie nawet 200 km - mówił gość Czwórki. 

Po klęskach żywiołowych, na przykład trzęsieniach ziemi, pożarach bądź powodziach, profesjonalne drony mogą pomagać: monitorować stan terenu bądź transportować środki medyczne. - Optyka na dronie pozwala nawet na łapanie zmarszczek na czyjejś twarzy z odległości kilometra. Ten sprzęt to takie "latające oczy". Dane z kamer są przekazywane w czasie rzeczywistym. Wykorzystuje się w tym przypadku sieć GSM, więc pilot nie musi mieć bezpośredniego połączenia z kamerą, może przebywać na innym kontynencie - mówił ekspert. - W przypadku zwykłych dronów, jeśli sprzęt wleci za budynek, traci łączność. 

Sprawdź także:

Posłuchaj
13:50 czwórka dron_PR4_AAC 2023_02_16-12-20-13.mp3 Jak działają supernowoczesne drony? (Stacja Nauka/Czwórka) 

Niemal wszystkie drony są w różnym stopniu podatne na warunki atmosferyczne. - Elektronika jest wrażliwa na opady deszczu czy śniegu, ale prawdziwym "killerem" jest oczywiście wiatr. Standardowy dron może przemierzać przestrzeń przy podmuchach o sile do 15 metrów na sekundę. Profesjonalny sprzęt prowadzi operację przy wietrze dochodzącym do 20 metrów na sekundę, co daje nam prędkość nawet do 70 km na godzinę - podkreślał gość Czwórki.

***

Tytuł audycji: Stacja Nauka

Prowadzi: Oliwia Krettek

Gość: Robert Drzewiecki (Prometheus, współtwórca profesjonalnego drona)

Data emisji: 16.02.2023

Godzina emisji: 12.20

kd

Zobacz więcej na temat: Czwórka Oliwia Krettek drony
Czytaj także

Przebranżowienie. Kolejny skutek pandemii?

Ostatnia aktualizacja: 31.05.2021 17:30
Wystarczył rok, by ludzie, którzy od lat pracowali w jednym zawodzie, musieli zmienić branże i pomyśleć o nowej ścieżce kariery. 
rozwiń zwiń