Sekrety naszego ciała. Anatomia dźwięku

Ostatnia aktualizacja: 10.05.2023 15:08
W procesie mówienia, śpiewania, wydobywania dźwięków bierze udział praktycznie całe nasze ciało. Na to, jak brzmi nasz głos, mają wpływ nawet nasze stopy. - Zanim prawidłowo wydobędziemy dźwięk, dużo rzeczy może pójść nie tak - mówiła trenerka wokalna Patrycja Serafin. 
W jaki sposób wydobywamy z siebie głos?
W jaki sposób wydobywamy z siebie głos? Foto: Shutterstock.com/Krakenimages.com

- Zanim wydobędziemy dźwięk, powinniśmy przede wszystkim nabrać powietrza. Oddychanie to czynność, którą wykonujemy wszyscy, ale większość z nas nie wie, jak robić to prawidłowo. To pierwsza rzecz, nad którą trzeba popracować - mówiła Patrycja Serafin, trenerka wokalna z przygotowaniem logopedycznym, wokalistka. Jak tłumaczyła, gdy nabieramy powietrza nosem, nasz język powinien znajdować się w tzw. pozycji kobry. - Czyli za górnymi zębami, nie za dolnymi. To prawidłowa pozycja spoczynkowa języka - tłumaczyła. 

Podstawową częścią ciała, która bierze udział w wytwarzaniu dźwięków, jest oczywiście krtań. - To nasze centrum dźwięku, bo tam znajdują się fałdy głosowe - mówiła Patrycja Serafin. - Jednak zanim dźwięk się wytworzy, musi zadziałać wiele innych czynników. Jeśli pozycja języka będzie nieprawidłowa, można sobie zedrzeć głos, duże znaczenie dla jakości naszego głosu ma m.in. podniebienie miękkie i twarde, a także zgryz - wyliczała ekspert. - Nad dźwiękiem pracuje też nasz kręgosłup, biodra, a nawet stopy. Jeśli mamy wadę postawy, trzeba pracować nad innymi elementami.

Sprawdź także:

Jeśli na co dzień zbyt długo siedzimy przed komputerem, może to sprawiać, że mamy pochyloną głowę i obciążony dodatkowo kark. - Wysunięcie głowy do przodu także może zmienić barwę głosu - tłumaczyła gość Czwórki. Za brzmienie odpowiadają tzw. rezonatory. - W człowieku są dziury - w klatce piersiowej, czyli w okolicach żeber, ale także w głowie - w okolicach zatok. Wpada do nich dźwięk, odbija się od kości i skóry. Jeśli nasze mięśnie są pospinane, będą przytykać jamy rezonacyjne - opowiadała. Na nasz głos będą miały duży wpływ nawet nasze hormony. - Jeśli jesteśmy w ciąży będziemy brzmieć inaczej niż na co dzień - tłumaczyła Patrycja Serafin. - Dlatego gwiazdy wokalne światowego formatu każdego dnia pracują z całą rzeszą ludzi: nie tylko trenerem wokalnym, ale też m.in. fizjoterapeutą, logopedą czy trenerami personalnymi.

Posłuchaj
08:25 czwórka głos_PR4_AAC 2023_05_10-12-30-23.mp3 Jak powstaje dźwięk w naszym ciele? (Stacja Nauka/Czwórka) 

***

Tytuł audycji: Stacja Nauka

Prowadzi: Oliwia Krettek

Materiał przygotował: Szymon Majchrzak

Data emisji: 10.05.2023

Godzina emisji: 12.40

kd

Czytaj także

Budapeszt na city break. Co warto tam zobaczyć?

Ostatnia aktualizacja: 21.04.2023 10:45
Tym razem wraz z Oliwią Krettek wybieramy się do stolicy Węgier. Przez Budapeszt przepływa rzeka Dunaj - na lewym brzegu, peszteńskim, rozciąga się równina, brzeg prawy to wyżynna Buda. Sprawdzamy, jak zorganizować city break w tym mieście. 
rozwiń zwiń