Las nocą pełen światła. Jak "działają" świetliki?

Ostatnia aktualizacja: 20.06.2017 15:01
Pod koniec czerwca wilgotne przydroża i lasy roją się od latających nocą maleńkich światełek. Tymczasem w Polsce, poza świetlikami, żyje wiele innych emitujących światło organizmów.
Audio
  • Jak "działają" owady i inne zwierzęta emitujące światło? (Stacja Nauka/Czwórka)
Zdj. ilustracyjne
Zdj. ilustracyjneFoto: Shutterstock.com/Romolo Tavani
kostnica zwłoki 1200.jpg
Co się dzieje z ludzkim ciałem po śmierci?

Robaczki świętojańskie, czyli po prostu świetliki, to chrząszcze z rodzaju Photinus. - Samce wykorzystują produkowane przez siebie światło do tego, by przywabić samice. Jasność, oraz częstotliwość pojawiania się tego światła stanowi o ich jakości jako partnerów - tłumaczył Szymon Drobniak z Instytutu Nauk o Środowisku UJ i Uppsala University. Jak mówił, świecenie jest skomplikowaną reakcją chemiczną, zachodzącą w odwłoku tych owadów. - Bierze w niej udział tzw. lucyferyna, związek chemiczny, wzbudzany pod wpływem specjalnego enzymu, czyli lucyferazy. Emituje on jeden elektron, powracając do swojego niewzbudzonego stanu, z czym wiąże się pojawianie charakterystycznego żółto-zielonego światła - opowiadał ekspert.

Szymon Drobniak We Francji pod ziemią żyje dżdżownica, która emituje upiorne, błękitne, ale bardzo słabo widoczne błyski. Naukowcy wciąż zastanawiają się, po co to robi. Być może jest to sygnał mający odstraszać chrząszcze.

Podczas nocnego spaceru przez las natknąć się można także m.in. na świecące drzewo emitujące zielonkawą poświatę dzięki porastającym je grzybom. Dlaczego niektóre organizmy produkują światło? Jak to robią - i czy możemy takie światło do czegoś wykorzystać? Jak takie "świecące życie" może uratować życie człowiekowi? Zapraszamy do wysłuchania nagrania rozmowy z Czwórki. W programie mówiliśmy także o organizmach, które żyją poza Polską i emitują światło, m.in. dżdżownicach i meduzach.

***

Tytuł audycji: Stacja Nauka

Prowadzi: Maciej Oswald

Data emisji: 15.06.2017

Godzina emisji: 12.15

kd/jsz

Czytaj także

Niektóre zwierzęta prawie nie śpią. Po co nam sen?

Ostatnia aktualizacja: 20.03.2017 17:49
- Sen związany jest z regeneracją układu nerwowego, a przede wszystkim mózgu - mówiła Aleksandra Skawina z Zakładu Fizjologii Zwierząt na Wydziale Biologii Uniwersytetu Warszawskiego.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Bioróżnorodność. Musimy ją pielęgnować

Ostatnia aktualizacja: 23.05.2017 14:10
Naukowcy ostrzegają, że przekształcamy środowisko Ziemi tak dalece, iż weszliśmy w kolejną epokę geologiczną. Zmieniliśmy globalny obieg niektórych pierwiastków chemicznych i jesteśmy świadkami masowego zanikania gatunków. W Czwórce o zaburzeniach w bioróżnorodności opowiadała Barbara Pietrzak, Czwórkowa rzeczniczka nauki z Wydziału Biologii Uniwersytetu Warszawskiego.   
rozwiń zwiń