Warszawska Stacja Filtrów to obszar rozciągający się między ulicami Filtrową i Koszykową. Marta Pytkowska, specjalistka w Dziale Promocji MPWiK, podkreśla, że pierwszy wodociąg dla Warszawy powstał już w 1855 roku, zaś od 1886 mówimy o filtrach Lindleya.
- Od tamtych lat Stacja Filtrów cały czas się rozwija. Warto pamiętać, że podczas wojny od samego początku znajdowała się pod stałą kontrolą Niemców - mówi gość audycji Patryka Kuniszewicza. - Mimo to pracownicy wodociągów sabotowali ich rozkazy oraz pompowali znacznie większe ilości wody dla mieszkańców Warszawy - dodaje.
Hala filtrów powolnych fot. Martyn Jandula/Shutterstock.com
Od wybuchu Powstania stacja działała aż 50 dni, do 22 września, kiedy to Niemcy zbombardowali Stację Pomp Rzecznych, a Stacja Filtrów została ewakuowana. To także jej pracownikom zawdzięczamy to, że istnieje do dziś. Niemcy planowali wysadzenie Filtrów, a pracownicy je rozminowali.
Podczas Powstania Warszawskiego wykorzystano kanały przełazowe, o przekrojach jaja, gruszki. Akcje w kanałach były szczególnie niebezpieczne, że względu na wroga, trujące gazy, pułapki czy brak miejsca Andrzej Zając
Andrzej Zając, kierownik Zakładu Eksploatacji Sieci zwraca uwagę, że warszawskie kanały, służą przede wszystkim do transportu medium jakim są ścieki kanalizacyjne.
A jak praca Filtrów zmieniła się przez ostatnie 132 lata? Jak dziś uzdatniana jest woda? Co w Zakładzie Centralnym kierowanym przez Ryszarda Pepłońskiego działa od ponad wieku?
***
Tytuł audycji: Stacja Nauka
Prowadzi: Patryk Kuniszewicz
Gość: Marta Pytkowska (specjalista w Dziale Promocji i Edukacji Ekologicznej, Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w m.st. Warszawie S.A.), Ryszard Pepłoński (kierownik Zakładu Centralnego - Stacja Uzdatniania Wody Filtry), Andrzej Zając (kierownik Zakładu Eksploatacji Sieci - Stacja Uzdatniania Wody Filtry)
Data emisji: 01.08.2018
Godzina emisji: 12.15
pj/kul