Zgodnie z reklamami gumy do żucia powinniśmy zabierać na randki, spożywać po każdym posiłku - wszystko po to by dbać o świeży oddech. Patrycja Sankowska, dietetyk medyczny, zwraca uwagę, że jest to takie oczywiste, a wręcz spożycie gum do żucia należy ograniczać.
03:52 czwórka stacja nauka 5.08.2020 guma.mp3 O składach gum do żucia, ich wpływie na nasze zdrowie opowiada Patrycja Sankowska, dietetyk medyczny (Stacja Nauka/Czwórka)
Zazwyczaj mamy do czynienia z dwoma rodzajami gum - z cukrem i bez cukru.
- Podstawowym składnikiem gum z cukrem są baza gumowa, cukier puder, syrop skrobiowy, substancje zapachowo-smakowe i inne barwiące składniki - wymienia ekspertka. - Gumy, które nie zawierają cukru zawierają substancje słodzące np. sobitole, aspartan, xylitole, słodziki. Mamy w nich również bazę gumową, różnego kalibru aromaty, zagęszczacze, gumę arabską, stabilizatory, emulgatory np. lecytynę sojową - dodaje.
Na plus
Okazuje się, że gumy dobrze wpływają na aktywację wydzielania śliny w jamie ustnej, a ta ślina ogranicza rozwój bakterii, zapobiega infekcjom dziąseł. Zawiera też związki fluoru, które maja walczyć z bakteriami w jamie ustnej. - Żucie gumy bezcukrowej wpływa na oczyszczanie jamy ustnej - mówi specjalistka.
Na minus
Mimo to że gumy odświeżają nasz oddech, to zawierają dużo substancji niekorzystnych dla naszego organizmu - podkreśla rozmówczyni Agaty Nowotnik. - Nadmierne spożywanie gum może zwiększyć produkcję kwasu żołądkowego, a to prowadzić do np. wrzodów żołądka. Żując gumę połykamy więcej powietrza, co może być problemem dla osób borykających się z problemem wzdęć - dodaje i poleca zastąpić gumę liściem mięty, korzeniem imbiru czy naparem z kopru.
Posłuchaj także:
***
Tytuł audycji: Stacja Nauka
Prowadzi: Patryk Kuniszewicz
Materiał przygotowała: Agata Nowotnik
Data emisji: 05.08.2020
Godzina emisji: 12.32
pj