- Nie da się ukryć, że pisanie na komputerze jest po prostu szybsze, jednak myśląc o naszym mózgu, warto się zastanowić nad powrotem do tradycyjnych form robienia notatek - przekonuje dr Milena Franckiewicz – neurolog dzieci i młodzieży.
04:23 _PR4_AAC _pisanie_odrecz_2020_10_01.mp3 Odręczne pisanie - w audycji rozmawiamy o jego pozytywnym wpływie (Stacja Nauka/Czwórka)
Jak mówi specjalistka, w proces pisania ręką zaangażowanych jest dużo więcej zmysłów i ośrodków korowych w mózgu. Dzięki temu ślady pamięciowe są dużo bardziej wyraźne, a to sprawia, że lepiej zapamiętujemy. Sama czynność właśnie pisania długopisem jest dużo bardziej skomplikowana i wymagająca dla naszego mózgu od stukania w klawiaturę. Wymaga od nas również dużo więcej koordynacji. Trzeba skoordynować postawę ciała, wzrok, ruch ręki i potrzebna jest jeszcze do tego nasza wola.
Filozofia XXI wieku. "Żyje na różnych poziomach"
Pisanie - powtarzanie
- Pisanie zaczyna się od usłyszenia treści, lub też pojawienia się jakiejś myśli w głowie. Pisząc ręcznie, piszemy wolniej, przez co musimy pisaną treść poddać obróbce, przeanalizować i poddać pewnej syntezie, bardziej się zastanawiamy nad tym, co piszemy - tłumaczy gość audycji. - Dzięki temu więcej zapamiętujemy i jeszcze podczas pisania ręcznego często w głowie wypowiadamy słowo, które przelewamy na papier. To powtarzanie w myślach powoduje również lepsze zapamiętywanie. Im więcej razy powtórzymy, tym lepiej zapamiętujemy.
Czytaj także:
Jak wyjaśnia neurolog, w tym kontekście pisanie długopisem zawsze będzie lepsze. Zresztą zawsze sprawdza się to u każdego - niezależnie czy uznajemy się za pamięciowych wzrokowców, czy słuchowców. - Co ciekawe, nie najgorsze jest też używanie rysika. Rysik jest dobry, ale nie aż tak dobry jak długopis, troszeczkę wyłączamy z tego zmysł dotyku. Musimy regulować nacisk długopisu, czy pióra na papier, podczas trzymania rysika działa to nieco inaczej. Nie regulujemy tego, bo trzeba delikatnie dotykać ekranu. Również kartka papieru to też jest inny materiał niż ekran i to ma znaczenie w percepcji czuciowej - tłumaczy.
"Jestem zmianą" - filozofia życia według Marka Kamińskiego
Super trening
Ekspertka podkreśla istotną rzecz - pisząc na tabletach jesteśmy narażeni na niebieskie światło, co niekorzystnie wpływa na funkcjonowanie naszego układu nerwowego, szczególnie u osób chorych na epilepsję czy z zaburzeniami snu.
Dlatego pisanie odręczne jest zdrowsze. - W ogóle pisanie to jest super trening kognitywny, bo poprawia koncentrację uwagi, wybiórczość uwagi, orientację wzrokowo-przestrzenną i myślenie - w tym myślenie abstrakcyjne, symboliczne, sekwencyjne, czy przyczynowo - skutkowe - przekonuje gość Czwórki.
***
Tytuł audycji: Stacja Nauka
Prowadzi: Patryk Kuniszewicz
Materiał przygotował: Maciej Wójcik
Gość: dr Milena Franckiewicz (neurolog dzieci i młodzieży, specjalista kliniki Psychomedic)
Data emisji: 01.10.2020
Godzina emisji: 12.34
aw